Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Ağustos’ta Düşüşünü Sürdürerek 73’e Geriledi!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı Ağustos ayı dış ticaret endeksi raporunda ithalat birim endeksine göre yakıtlarda yüzde 160'lık artış yaşandı.
Dış Ticaret Haddi Ağustos’ta Düşüşünü Sürdürerek 73’e Geriledi!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Ağustos ayı Dış Ticaret Endeksleri raporunu yayımladı. Rapora göre dış ticaret haddi geçen sene Ağustos ayındaki 86,8 oranına karşılık bu sene 13,8 puan azalarak 73’e geriledi.

Geçen ay açıklanan TÜİK verilerinde, Temmuz 2022 dönemine ilişkin dış ticaret haddi yıllık bazda 15 puan azalarak, 76,6 olmuştu. Böylelikle yılın ikinci çeyreğinde düşüş devam etmişti.

İhracat birim değer endeksi Ağustos’ta geçen senenin aynı ayına göre yüzde 5,9 arttı. Bir önceki yılın Ağustos ayına kıyasla endeks; gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,5, ham maddelerde yakıt hariç tutulduğunda yüzde 8,8, yakıtlarda yüzde 62,4 ve imalat sanayinde ise gıda, içecek, tütün hariç bakıldığında yüzde 2,6 arttı.

İhracat Miktar Endeksi Ağustos’ta Arttı

TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre ihracat miktar endeksi Ağustos ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 6,8 arttı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,6, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 20,6, yakıtlarda yüzde 39,6 ve gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 4,7 artış görüldü.

Dış Ticaret Endeksi Ağustos Ayı
KAYNAK: TÜİK

İthalat birim değer endeksi Ağustos’ta geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 26 arttı. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 17,1, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 3,1, yakıtlarda yüzde 160’lık artış görüldü. Gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde ise yüzde 0,8’lik azalma yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Mevsim ve Takvim Etkilerinden Arındırılmış İhracat Miktar Endeksi Arttı

Raporda, ithalat miktar endeksi Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 arttı. Endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 3, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 4,8, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 22,7 arttı. Yakıtlarda ise yüzde 23,1 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre Temmuz’da 147,7 olan ihracat miktar endeksi yüzde 3,3 artarak Ağustos’ta 152,6 oldu. Geçen seneye göre bakıldığında ise Ağustos 2021’de 141,3 olan ihracat miktar endeksi yüzde 2,5 artarak, Ağustos’ta 144,9 olarak kayda geçti.

Temmuz ayında 115,3 olan ithalat miktar endeksi ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre yüzde 1 artarak, Ağustos’ta 116,4 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre geçen senenin Ağustos ayında 106,8 olan ithalat miktar endeksi yüzde 8 artarak, bu sene söz konusu ayda 115,4 olarak görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.