Yatırım yapmaya başla!

Dış Ticaret Açığı Eylülde Rekor Düzeyde Arttı!

Türkiye'nin dış ticaret açığı Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %85 artış gösterdi ve 8 milyar 135 milyon dolara yükseldi. Söz konusu verilerin detayları haberimizde...
Dış Ticaret Açığı Eylülde Rekor Düzeyde Arttı!

Türkiye’nin Eylül ayı dış ticaret açığı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile hazırlanan geçici dış ticaret verilerine göre, 2017 yılının Eylül ayında dış ticaret açığı, geçen yılın aynı dönemine göre %85 gibi rekor bir artışla 8 milyar 135 milyon dolara yükseldi. Piyasaların beklentisi 8,14 milyar dolardı.

Türkiye’nin dış ticaret açığı Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %22,8 artış göstermişti.

Ağustos ayında 5 milyar 873 milyon dolar gelen dış ticaret açığı, 5,90 milyar dolara revize edildi. İhracat Eylül ayında 2016’nın aynı dönemine göre %8,7 artışla 11 milyar 848 milyon dolara, ithalat %30,6 artışla 19 milyar 982 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen sene Eylül ayında %71,3 iken, bu sene %59,3’e indi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat, 2017’nin Eylül ayına kıyasla %5 düşüş gösterdi.

Söz konusu dönemde ihracat %5 azalırken, ithalatta tam tersi yönde bir hareket gözlendi ve %10,5 oranında artış oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre Eylül ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat %5,4, ithalat %26,3 artış gösterdi.

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkelerin başında yine Almanya yer alıyor.

Türkiye, 2017 yılının ilk 7 aylık sürecinde; otomotiv, hazır giyim, demir, iklimlendirme, meyve-sebze, kuru meyve, makine ve fındık olmak üzere birçok alanda en fazla ihracatı Almanya’ya yaptı. Yılın 9 aylık döneminde de ihracat birincisi değişmedi. Almanya’ya yapılan ihracat Eylül ayında 1 milyar 234 milyon dolar olurken, onu 766 milyon dolar ile İngiltere ve 678 milyon dolar ile ABD takip etti. Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat 2016’nın aynı ayına göre %7,9 arttı ve 5 milyar 904 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum