Yatırım yapmaya başla!

Dış Finansman İhtiyacı Yılın İlk İki Ayında 10,8 Milyar Dolar Azaldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sadece Ocak ve Şubat aylarında dış finansman açığının 10,8 milyar dolar düzeyinde azaldığı bilgisini verdi.
Dış Finansman İhtiyacı Yılın İlk İki Ayında 10,8 Milyar Dolar Azaldı

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Konferans Salonu’nda düzenlenen istişare toplantısına katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ocak ve Şubat aylarında Türkiye’nin dış finansman ihtiyacını 10,8 milyar dolar azalttıklarını söyledi. Dijitalleşme çalışmalarını hızlandırdıklarını, elektronik çek ve bono sistemini başlattıklarını hatırlatan Pekcan, ekonomiyle ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Bakan Pekcan karekodlu bono uygulaması ile dünyada bir ilk yapacağımızı belirtti.

Artık çeklerin elektronik ortamda alınıp – verilebileceğini ifade eden Pekcan, çek saklama ve kaybolma gibi sıkıntıların da bu sayede yaşanmayacağını anlattı. Dünya Ticaret Örgütü’nün küresel ticaret artış tahminlerini %4’ten %3,7 seviyesine düşürdüğünü, dünya nereye gidiyorsa bizim de bir şekilde etkileneceğimizi belirtti. Avrupa Birliği’nin büyümesinin %2’den %1,6’ya, Almanya’nın %1,3’e düştüğünü kaydeden Pekcan, bu ülkelere yapılan ithalatta da düşüş olduğunu vurguladı.

IMF’nin küresel büyüme tahminlerinin %3,5 ile aşağı yönlü revize ettiğini hatırlattı.

Bakan Pekcan tüm bu olumsuzluklara rağmen 2018 yılında 168 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdığımızı söyledi. Bundan daha da önemli olarak, ihracat ithalatı karşılama oranında %75 seviyesine yükseldiğimizi, 2019 yılında da önceliklerimizin ihracatı artıracak çalışmalar olduğunun altını çizdi. Amaçlarının sadece ihracatı artırmak olmadığını, aynı zamanda ithalatı karşılama oranını da artırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanı Türkiye ekonomisine yönelik yaptığı açıklamada, dış borçlanma ihtiyacının azaltıldığını dile getirdi.

Ülkenin büyümesine katkı sağlayan çalışmalar yaptıklarını, ilk defa dış ticaretin milli gelire oranının %50’ye ulaştığını aktardı. Bunun çok büyük bir başarı olduğunu ifade eden Pekcan, 2018 yılına kıyasla, bu yılın sadece Ocak ve Şubat aylarında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87’ye yükseldiğini, dış ticaret açığında ise 10,8 milyar dolarlık azalma olduğunu dile getirdi. Bunun dış borçlanma ihtiyacında azalma olduğu anlamına geldiğini, bu bağlamda ülke ekonomisine katkı sağladıklarını vurguladı.

Bundan sonraki süreçte daha fazla markalaşama ve teknolojiye yapılan yatırımlar ile ihracat artışının sürdürülebilir olmasını sağlayacaklarını söyledi.

2018 yılının ikinci yarısında yaşanan kur atakları sebebiyle yılı %2,6 büyüme oranıyla tamamladığımızı bildiren Pekcan, bunda dış ticaretin payının büyük olduğunu söyledi. Bu yıl da aynı çalışmaları sürdüreceklerini, rekabetçi olduğumuz alanlarda daha fazla tasarıma ve markalaşmaya yönelmemiz gerektiğini anlattı. Dünyanın teknolojide bir devrim yaşarken, bizim de bunun dışında kalmamamız gerektiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum