Yatırım yapmaya başla!

Dikkat Etmediğiniz Ama Hakkınızda Fikir Veren 15 Küçük Detay

Dikkat Etmediğiniz Ama Hakkınızda Fikir Veren 15 Küçük Detay

Başkalarının sizin hakkınızda nasıl düşündüğünü belirleyen en önemli şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Mesela; belli başlı kişilik özelleriniz mi? Onlara yaptığınız büyük iyilikler ya da büyük yanlışlar mı? Aslına bakarsanız, pek çok kişi bu noktada hata yapmaktadır. Yani birilerinin kendileri hakkında nasıl fikirlere sahip olduğu konusunda yaptıkları büyük şeylerin etkili olduğunu zannetmektelerdir. Oysaki durum hiç de sanıldığı gibi değil. Çünkü karşınızdaki kişinin sizin hakkınızda fikir edinmesinde zannettiğiniz büyük büyük davranışlarınızdan ziyade küçük olanlar önem taşımaktadır.

Evet, gün içinde nasıl davrandığınızın, önemsemediğiniz küçük hareketlerinizin diyorum. İşte asıl onların sizi siz yapan şeyler olduğunu söylüyorum. Dikkat etmeden attığınız adımların, düşüncesizce söylediğiniz sözlerinizin ve farkına varmadan yaptığınız küçük küçük hatalarınızın ya da tam tersi iyiliklerinizin karşınızdaki kişinin sizin hakkınızda ne düşüneceğini belirleyen temel unsurlar olduğundan bahsediyorum. Uzun lafın kısası, insanların gözünde nasıl biri olduğunuz sizin için önemliyse, bazı küçük detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu detaylar sizin sevilebilir biri olup olmayacağınız üzerinde düşündüğünüzden çok daha fazla etkililer!

İşte pek de önemsemediğiniz ama hakkınızda fikir veren minik detaylar:

Görünüşünüz!

Görünüşünüz!Sizi ilk defa gören birini düşünün. Hakkınızda fikir edinmek için bakacağı ilk şey ne olacaktır? Elbette ki dış görünüşünüz! Peki, siz bu noktaya ne kadar dikkat ediyorsunuz? Özel günler ya da kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlar haricinde görünüşünüze ne kadar dikkat ediyorsunuz? Evet, kabul etmek istesek bile hepimiz sık sık bu hatayı yapıyoruz. Görünüşümüze yeterince dikkat etmiyor, birkaç günlük özensizliğimizin insanların hakkımızda nasıl düşüneceğini ne kadar etkileyebileceği gerçeğini görmek istemiyoruz. İşte bu nedenle diyorum ki sizin pek önemsemediğiniz görünüşünüz hakkınızda varılan yargılar konusunda aslında çok ama çok önemli!

Dakikliğiniz!

Dakikliğiniz!Evet, ne kadar dakik olduğunuz da karşınızdaki kişinin hakkınızda ne düşüneceği konusunda epey önemli! Yani sizi yakından tanıyan bir arkadaşınız için bile bu böyle! Mesela; genel olarak dakiksiniz ama birkaç kez arkadaşınızla buluşmak için geç kaldınız diyelim. O yakın arkadaşınızın gözünde bile güvenilirlik dereceniz azalacaktır. Yani bir başkasına sizin hakkınızda bahsederken sizin dakik biri olmadığınızdan, planlı yaşamadığınızdan falan bahsedecektir. Çünkü insanların aklında en çok iz bırakan şeyler pozitif olanlardan ziyade negatif olanlardır. Zaten bu yüzden de demezler mi “40 yıl sırtında taşırsın, 1 kez indirirsin kötü olursun” diye! İşte bu nedenle dakiklik konusuna sandığınızdan daha çok özen göstermelisiniz.

Verdiğiniz Sözlerde Durmanız!

Verdiğiniz Sözlerde Durmanız!Bir söz verip sonra onu unutuyor ya da kararınızdan vazgeçtiniz diye sözünüzde durmuyorsanız, bu da hakkınızda olumsuz düşünülmesine neden olacaktır. Genel olarak sözünde duran biri olsanız bile, bir kez bu hayatı yapmanız sizi başkalarının gözünde güvenilmez kılacak, belki hiç önemsemediğiniz bu hata yüzünden olumsuz şekilde yargılanacaksınızdır. Mesela; arkadaşlarınızla sohbet ederken vermiş olduğunuz bir sözünüzde durmadınız diyelim. Siz belki bunu umursamadığınız için kısa süre içinde unutacaksınız ama onlar sergilemiş olduğunuz bu güvenilmez tavrı büyük ihtimalle unutmayacaklardır. İşte bu nedenle; ya vereceğiniz sözlerde durun ya da söz vermekten kaçının!

Saygılı Oluşunuz!

Saygılı Oluşunuz!Aile büyüklerinize, takım arkadaşlarınıza, emrinizde çalışanlara ya da yolda karşılaştığınız bir yabancıya nasıl yaklaştığınız da hakkınızda fikir edinmede etkili. Keza sizinle aynı fikirde olmayanlara karşı nasıl yaklaştığınız da aynı şekilde! Sonuçta; günümüzde saygı gösterme niteliğini yitirmiş ne kadar çok insan olduğunu hepimiz biliyoruz. Pek çok insanın birbirini kırıp dökme konusunda ne kadar uzmanlaştığını etrafımıza baktığımızda rahatlıkla görebiliyoruz. İşte bu nedenle, etrafınızdaki kişilere karşı ne kadar saygılı yaklaştığınıza gerçekten dikkat etmelisiniz.

Nezaketiniz!

Nezaketiniz!Gün içinde size karşı nazik davrananlara ne kadar çok teşekkür ediyor ya da fark etmeden yaptığınız hatalar için ne kadar özür diliyorsunuz? Belki öyle böyle belki de hiç denecek kadar az mı? Eğer durum bu şekildeyse, bundan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da bu! Yani birileri size yardım ettiğinde ya da nezaketle yaklaştığında onlara aynı nezaketle yaklaşabilmelisiniz. Teşekkür ettiğinizde ya da özür dilediğinizde incilerinizin dökülmeyeceğini bilmeli, bu tarz jestlerin size sadece ama sadece kazandıracağını anlamalısınız.

İnsanları Ne Kadar Dinlediğiniz!

İnsanları Ne Kadar Dinlediğiniz!Belki yeterince önemsemiyorsunuz ama lafı insanların ağzına tıkmanız onların hakkınızda nasıl düşüneceğini belirleyen detaylardan bir diğeri! Yani genel olarak olumlu kişilik özelliklerine sahip olsanız bile, karşınızdaki kişiyi dinlemiyor, dinlemeyi bir kenara bırakın genel olarak söylenenleri duymuyorsanız bu durum ister istemez insanların akıllarında yer edecektir. Hatta belki de sizin hakkınızda akıllarda kalan en önemli şey olacaktır. Diğer bir deyişle; iki kişi hakkınızda konuşurken “o zaten kendinden başka kimseyi duymuyor” gibi laflar edilecektir. İşte bu yüzden; iyi bir dinleyici olmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda biraz hassas davranmanızı öneririm.

Güler Yüzlü Oluşunuz!

Güler Yüzlü Oluşunuz!Dediğim gibi, insanların hakkınızda fikir edinmek için yararlandığı şeyler belirgin özelliklerinizden ziyade küçük hareketlerinizdir. Mesela; ne kadar güler yüzlü olduğunuz onların hakkınızda ne kadar olumlu ya da ne kadar olumsuz yargıya varacağı konusunu büyük oranda etkilemektedir. Genel olarak suratsız biriyseniz ne kadar iyi kişilik özellikleriniz olursa olsun, gülümseme konusundaki cimriliğiniz hepsinin önüne geçecektir. Tam tersine, iş hayatında başarısız olsanız da, genel olarak hatalı davransanız da insanlara güler yüzle yaklaşıyorsanız, bu niteliğiniz diğer olumsuz özelliklerinizin üstünü önemli ölçüde örtecektir. Çünkü insanlar sizi düşündüğünde akıllarına getirecekleri ilk şey tebessümü eksik etmediğiniz yüzünüz olacaktır.

İlişkilerinizde Gösterdiğiniz Sadakatiniz!

İlişkilerinizde Gösterdiğiniz Sadakatiniz!Bir tek duygusal birlikteliklerinizde değil, arkadaş ya da aile ilişkilerinde de ne kadar sadık olduğunuz önem taşımaktadır. Yani genel kişilik özellikleri bakımından çok iyi biri olsanız bile, eşinizi aldattıysanız, ailenize sırtınız döndüyseniz ya da arkadaşınıza “dost kazığı” denilen o meşhur hatayı yaptıysanız o halde bunlar, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü belirleyecektir. Örneğin; uzun yıllardır dostunuz olan biri eşinizi aldattığınız için sizinle görüşmek istemeyebilir. Ya da aile üyelerinden birine yapmış olduğunuz bir hata yüzünden etrafınızdaki herkes size sırtını çevirebilir. İşte bunu düşünerek ne olursa olsun ilişkilerde sadakat göstermeli, sevilmeyen biri olmamak için bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Çocuklarınıza Olan Yaklaşımınız!

Çocuklarınıza Olan Yaklaşımınız!Belki farkında değilsiniz ama çocuklarınızı nasıl eğittiğiniz, onlara karşı nasıl yaklaştığınız da insanların hakkınızda fikir edindiği bir konu! Tamam, kimse evinize gelip sizin çocuklarınıza nasıl yaklaştığınızı kontrol etmeyecek ama farkına varmadan yaptığınız ufak tefek hareketler hakkınızda ne düşünüldüğünde etkili olacak. Diyelim ki karşı dairenizde oturan komşunuz 2 yaşında çocuğu olan bir anne! Bir gün kapınızı çalıyor ve çocuğunun uyuduğunu, kendisinin dışarıya çıkacağını, evden ağlama sesi gelirse bakıp bakamayacağınızı soruyor.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Çocuk Yetiştirirken Yapılan 5 Klasik Hata

Tabii, siz zoraki olarak bunu kabul ediyorsunuz ama o anda karşı komşunuz hakkında değişmez fikirler ediniyorsunuz. Zira bu fikirler büyük ihtimalle olumsuz yargılardan oluşacak nitelik taşıyor. Ya da dışarıda çocuğunu yüksek sesle azarlayan, ona karşı kötü davranan bir ebeveyn düşünün. Veya arkadaşlarınızla yemeğe çıktığınızı, küçük bir çocuğu olmasına rağmen onunla hiç ilgilenmeyen bir arkadaşınız hakkında ne gibi yargılara varacağınızı düşünün. Hiçbir durumda karşınızdaki kişi hakkında olumlu şeyler düşünmezsiniz değil mi? O halde çocuğunuza olan yaklaşımınızın karakteriniz hakkında fikir verdiğini unutmayın.

Kişisel Bakımınız!

Kişisel Bakımınız!Evet, kişisel bakımınız da hakkınızda fikir veren ama bazen önemsemediğiniz detaylar arasında. Düşünsenize; ne kadar iyi karakter özellikleriniz olursa olsun kişisel bakımınıza dikkat etmiyorsanız, karşınızdaki kişi üzerinde olumsuz etki yaratmaz mısınız? Mesela; sevdiğiniz bir arkadaşınızı düşünün. Onun kötü koktuğunu duyumsadığınızda, hakkındaki düşüncelerinizde değişiklik olmaz mı? Ya da saçları sürekli pis ve dağınık gezen, bakımsız dişlerle ortalıkta dolaşan, tıraşına dikkat etmeyen kişiler hakkında hep olumsuz şeyler düşünmez misiniz? Bu nedenle siz siz olun, komşudan bir tutam yuz istemeye gitseniz bile kişisel bakımınıza dikkat edin.

Öğrenmeye ve Öğretmeye Karşı Duyduğunuz İstek!

Öğrenmeye ve Öğretmeye Karşı Duyduğunuz İstek!Herhangi bir konuda çok yetenekli olabilirsiniz. Peki, bu yeteneğinizi başkalarıyla paylaşma konusunda da aynı yeteneğe sahip misiniz? Yoksa bildiklerinizi bir sır gibi saklamak mı istiyorsunuz? Mesela; sizden yardım isteyen bir takım arkadaşınıza elinizi uzatmak yerine sırlarınızı kendinize mi saklıyorsunuz? Ya da doğru davranarak bildiklerinizi başkalarıyla da paylaşmaya mı çalışıyorsunuz? Peki, karşınızda sizin yabancı olduğunuz bir konuda konuşan kişiye karşı yaklaşımınız nasıl? Hiç de tanıdık olmadığınız konuyu öğrenmeye mi çalışıyorsunuz yoksa kulaklarınızı yeni şeylere karşı kapatmayı mı tercih ediyorsunuz? Neden bunları soruyorum, biliyor musunuz? Çünkü öğrenmeye ve öğretmeye karşı gösterdiğiniz istek de hakkınızda varılan olumlu ya da olumsuz yargılar üzerinde etkili. İşte bu nedenle; hem bildiklerinizi paylaşın hem de öğrenmeyi bir yaşam tarzı haline getirin derim.

İletişim Gücünüz!

İletişim Gücünüz!Yani karşınızdaki kişiye karşı kendinizi nasıl ifade ettiğiniz! Daha doğrusu ifade edip edemediğiniz! İşte bu da hakkınızda fikir edinirken insanların en çok dikkat ettiği konulardan biri! Bu nedenle iletişiminiz yeteneğinizi geliştirmek için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Çünkü insanların karşısında kem küm eder, ne söyleyeceğinizi bilemez, göz teması kurmaktan kaçınır ve bunlar gibi benzer hatalar yaparsanız, doğal olarak kendine güvensiz biri olduğunuz düşünülecektir. Ancak tam tersine iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat eder, karşınızdaki kişinin karşısında sağlam biri olarak durursanız bu karşı tarafa sizin başarılı olduğunuz yönünde sinyaller verecektir.

Mizah Yeteneğiniz!

Mizah Yeteneğiniz!Ne kadar esprili olduğunuz ve yapılan şakalara karşı takındığınız tavır da oldukça önemli! Bir arkadaş olsanız da bir sevgili olsanız da bir yönetici olsanız da bu böyle! Sonuçta; kimse şakadan hoşlanmayan ve mizah yeteneği olmayan kişilerden hoşlanmaz, değil mi? Hayatı bazen tiye almak gerektiğini de pek çoğumuz biliyoruz. Öyleyse mizah yeteneğimizi yerinde kullanmanın bizi sevilen biri yaptığını da bilmeliyiz. Zira ne kadar sempatik olduğunuzu belirleyen en önemli faktörlerden biri de budur.

Güzel Olan Şeylere Karşı Bakış Açınız!

Güzel Olan Şeylere Karşı Bakış Açınız!Bununla demek istediğim de, insanların başarıları ya da sahip oldukları karşısında gösterdiğiniz tavrınız. Mesela; terfi alan bir tanıdığınızı tebrik edip etmediğiniz! Ya da tebrik ederken gösterdiğiniz içtenliğiniz! Karşınıza çıkan bir arkadaşınıza, içinde hiç kötü duygular olmadan “ne kadar güzel görünüyorsun” diyebilmeniz. Aynı pozisyon için aday olmanıza rağmen kazanan kişi siz olmadığında diğer adayı kutlayabiliyor oluşunuz! Evet, bunlar gibi küçük detaylar da insanların hakkınızda fikir edinme konusunda başvuracağı şeyler. İşte bu nedenle; çekemeyen, kıskanç gibi sıfatlarla anılmak istemiyorsanız, tebrik etme konusunda bir sorununuz varsa bunu bir an önce halletmelisiniz derim.

Dünyada Olup Bitenlerden Ne Kadar Haberdar Olduğunuz!

Dünyada Olup Bitenlerden Ne Kadar Haberdar Olduğunuz!Etrafınızda olup bitenlerden ne kadar haberdar olduğunuz da hakkınızda düşünülen şeyler üzerinde etkili! Sonuçta; dünyada ya da etrafınızda olup bitenlerden bihaber yaşıyorsanız, son zamanlarda ülkeyi sallayan haberler hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, insanlar hakkınızda “cahil, hiçbir şeyden haberi yok ya da daha da kötüsü aptal” gibi şeyler düşüneceklerdir. İşte bu nedenle; etrafınızda olup bitenlere karşı her zaman duyarlı olmalısınız. Sonuçta gündemden haberdar olmanın küçük bir parmak hareketinize baktığı bir zamanda yaşıyoruz. Bu nedenle boş boş işlerle uğraşmak yerine duyarlı bir birey gibi davranmayı öğrenin.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum