Yatırım yapmaya başla!

Dikkat Dağınıklığını Yenmek için Ne Yapmalı?

Dikkatinizi toplayamadığınız için sürekli bir şeyleri yanlış mı yapıyorsunuz? Sınavlarda cevabını bilmenize rağmen yanlış şıkları mı işaretliyorsunuz? O zaman bir an önce dikkatinizi toparlamalısınız. İşte sizlere dikkat dağınıklığını yenmek için öneriler:
Dikkat Dağınıklığını Yenmek için Ne Yapmalı?

Pek çok kişinin sorunu olan dikkat dağınıklığı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Daha doğrusu; şöyle sorayım. Dikkat dağınıklığı sizin için de büyük bir sorun mu? Aslında rahatlıkla yapabileceğiniz işlerin üstesinden, odaklanma sorununuzdan dolayı gelemiyor olabilir misiniz? Bütün hazırlıkları yapmanıza, yerine getirilmesi gereken bütün görevleri tek tek listelemenize rağmen, konsantrasyonunuzun bozulması yüzünden aniden yerle bir olup dağılıyor musunuz?

Hiç üzülmeyin; çünkü yalnız değilsiniz. Çağımızda aynı sorunları yaşayan sayısız insan var! Etrafımızda; dikkat dağınıklığı yüzünden eğitim hayatında da iş hayatında da başarılı olamayan milyonlarca kişi bulunmakta! Yan masanızdaki iş arkadaşınızdan tutun da, sizin için en iyi yönetim şeklini belirlemeye çalışan üstünüze, yaklaşan sınavına hazırlanmaya çalışan çocuğunuza ve daha pek çok tanıdığınıza varana kadar çevrenizdeki bir sürü kişi dikkat dağınıklığı sorunu yaşıyor olabilir. Ama tabii bu dediklerim, dikkat dağınıklığının yaygın ve normal bir sorun olduğunu düşünerek, onu kabullenmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Peki, siz de dikkat dağınıklığı sorunundan şikayetçiyseniz, bu problemi ortada kaldırmak için ne gibi yollar deneyebilirsiniz? Hemen aşağıdaki başlıklarda ihtiyacınız olan cevabı bulacak ve odaklanma konusunda çok daha başarılı olabileceksiniz.

Dikkat dağınıklığını yenmek için kullanabileceğiniz 5 etkili yol:

Harekete Geçin!

Harekete Geçin!Diyelim ki yaklaşan sınava hazırlanmanız ya da bir an önce elinizdeki işe başlamanız gerekiyor. Ama dikkatiniz o kadar eksik ki yapmanız gereken şeye bir türlü başlayamıyorsunuz. Tam başlayacakken, aklınıza gelen bir şey yüzünden atmanız gereken adımı erteledikçe erteliyor, her rötar yapışınızda içinizdeki isteği biraz daha kaybediyorsunuz. Evet, dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan pek çok kişi bahsettiğim durumları sık sık yaşamaktadır.

İşte bunun için size önerim; ertelemekten vazgeçerek harekete geçmenizdir. Çünkü olayın en zor kısmı o işe başlangıç yapmaktır. Tıpkı girişi yazılan bir makalenin gerisinin kolaylıkla getirilmesi gibi! Yani bir şekilde yapılması gereken işe başlamayı öğrenmelisiniz. Mesela; sınava mı çalışmanız gerekiyor? Kalemi, kitabı açarak başlangıç yapabilirsiniz. Anlayacağınız; öncelikli olarak harekete geçmeyi bilmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazı: Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak için Yapmanız Gerekenler

Acele İşe Neyin Karışacağını Unutmayın!

Acele İşe Neyin Karışacağını Unutmayın!Atalarımız boşuna “acele işe şeytan karışır” demiş olamazlar, öyle değil mi? Zaten bu atasözünün doğruluğunu sık sık tecrübe ediyor ve her seferinde bir kez daha görüyoruz. Dikkat dağınıklığı konusunda da durum aynı! Yani zaten dikkat dağınıklığı sorunu yaşarken bir de işi hızlı hızlı halletmeye çalışırsanız, bir sürü önemli detayı gözden kaçıracak ve aynı anda başka şeylere de odaklanmaya uğraştığınız için daha çok bölüneceksiniz. İşte bu nedenle; işlerinizi sırasıyla ve kendinize uygun olan hızda yapmayı alışkanlık haline getirmeli, acele etmenin dikkat eksikliğinizi bir kat arttıracağını bilmelisiniz.

Net Hedefler Belirleyin!

Net Hedefler Belirleyin!Dikkat dağınıklığından kurtulmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da hedeflerinizdir. Yani ulaşmak istediğiniz hedeflerin net ve açık olmalarına dikkat etmelisiniz. “Bugünkü işlerimin hepsini bitireceğim” demek yerine “bugün ilk iş olarak x’i yapacağım” demelisiniz. Çünkü hedefleriniz ne kadar genel olursa, işi yapmakta o kadar zorlanır, hedefe ulaşma olayını gözünüzde o kadar büyütürsünüz. Oysaki hedefi küçültür ve netleştirirseniz, işe çok daha kolay başlar ve ona daha kolay bir şekilde odaklanabilirsiniz.

İncelemeniz Gereken Yazı: Belirlediği Hedefe Ulaşmak İsteyenlere Altın Niteliğinde 5 Öğüt

Çalışma Ortamınızı Elden Geçirin!

Çalışma Ortamınızı Elden Geçirin!Çalışma ortamınızı yalnızca çalışmak için kullanmalısınız. Yani etrafınızda dikkatinizi dağıtacak şeyler olmasına izin vermemelisiniz. Mesela; home-ofis çalışmayı tercih edenlerdensiniz. O zaman yalnızca iş araç-gereçlerinizin bulunduğu bir odaya sahip olmak zorundasınız. Yani bilgisayarınızı alıp oturma odanızda iş falan yapmaya çalışmamalısınız. Çünkü etrafınızda bulunan eşyalardan dolayı sık sık bölünürsünüz. Anlayacağınız, dikkat dağınıklığı sorunundan kurtulmak için yanınızda yörenizde yalnızca ihtiyacınız olan şeylerin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Neticede; düzene soktuğunuz ve en sade hale getirdiğiniz çalışma ortamınız sayesinde veriminizin fark edilir seviyede artacağından emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Home Ofis Çalışanların Üretkenliğini Arttıracak Dekorasyon Önerileri

Dikkat Dağıtıcılarınız için Zaman Yaratın!

Dikkat Dağıtıcılarınız için Zaman Yaratın!Hani bir önceki maddede bahsettiğimiz çalışma ortamını düzenleme işi var ya! Hani dikkatinizi toplamanız gereken alandan bütün dikkat dağıtıcılarınızı uzaklaştırdınız ya! İşte şimdi de size onlar için zaman yaratmanızı söylüyorum. Çünkü onları zihninizden çıkarmak çalışma alanınızdan uzaklaştırmaktan çok daha zordur. Mesela; sürekli telefonuna baktığınız için bölünüyor, ağırlıklı olarak bu nedenden dolayı odaklanma sorunu yaşıyorsunuz.

Zaten çağımızın başta gelen dikkat dağıtıcılarından bir tanesi de telefonlar değil mi? Her neyse, konuyu dağıtmayayım. Evet, telefonunuzu kontrol etme isteğinden dolayı dikkatiniz dağılıyorsa, onunla uğraşmak için ekstra zaman yaratmalısınız. Yani ara vermeye ihtiyaç duyduğunuzda, dikkat dağıtıcılarınız için vakit ayırabilirsiniz. Böylelikle çalışma saatlerinizde dikkatinizi işinize daha çok verebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum