Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dikkat! Bakanlık Duyurdu 65 Bin Kişi İncelendi

Bakan Nebati, vergi kayıplarının incelendiğini ve sosyal medyada binlerce kişinin radar sistemi ile izlendiğini duyurdu. Detaylar,
Dikkat! Bakanlık Duyurdu 65 Bin Kişi İncelendi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alacaklarını belirten Nebati, böylece hem işletmelerin rekabet gücünü artıracaklarını hem de vergi gelirlerini yükselteceklerini aktardı. Ayrıca toplumsal gelir dağılımının daha adaletli bir yapıya kavuşmasını sağlayacaklarını kaydetti.

“Vergi Kayıplarını İnceliyor ve Analiz Ediyoruz”

Bakan Nebati, Kovid-19 salgınının etkilerine değinerek tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret sektörünün büyüdüğünü ifade etti. Bu süreçte sanal ticaret pazarları ile gerçekleşen ticari işlemlerin, mali denetimlerinin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

E-ticaret sektörünün sağlıklı büyüyebilmesine katkı sağlamak amacıyla Risk Analizi Genel Müdürlüğü tarafından kapsamlı çalışmalar yapıldığını aktardı. Bunların sonucunda, oluşabilecek vergi kayıplarının incelendiğini ve analiz edildiğini duyurdu.

“Radar Sistemi ile İzleniyor”

E-ticaret ile ortaya çıkan yeni iş modellerinin, pazarlama stratejilerinin yenilikçi bir altyapı ile kurulan Radar sistemi tarafından yakından izlendiğini bildirdi.

Bu doğrultuda, elde edilen gelir bazında 6 bin mükellefin analiz edildiğini, gelirlerini kısmen veya tamamen beyan dışı bırakan mükellefler özelinde saha denetimlerine başlandığını vurguladı.
Bakan Nebati, denetimlerin sıklığını ve çapını artıracaklarını, sektöre yönelik tüm verilerin mali ve finansal boyutunun yakından izleneceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“65 Bin Kişi Analiz Edildi”

Sosyal medya üzerinden elde edilen reklam, canlı yayın platform, içerik üretim, çevrimiçi oyun ve tüm sosyal medya gelirlerinin vergisel yükümlülüklerinin yakından takip edildiğini duyurdu. Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp platformları üzerinden yapılan analizler sonucu 65 binkişinin incelendiğini bildirdi.

50 bin kişinin de sosyal medya ile elde ettiği gelirler üzerinden vergisel yükümlülüklerini kısmen veya tamamen yerine getirmediğinin tespit edildiğini açıkladı.

Nebati, ilk aşamada 3 bin 500 kişi için saha denetimlerinin başladığını aktardı.

“Çok Yakından İzleyeceğimiz Bir Başlık Olacak”

Kayıt dışılığın Hazine’ye yarattığı yük ile mücadelede, sosyal medya gelirlerinin önümüzdeki süreçte çok daha yakından analiz edilen bir başlık olacağını ifade etti.

Oyun teknolojilerindeki hızlı büyümenin kayıt dışı ile mücadeleyi hızlandırdığını kaydeden Nebati, E-spor sektöründe elde edilen oyuncu, turnuva, kulüp, reklam bazlı tüm gelirlerin Radar sistemi tarafından izlendiğini hatırlattı.

Bugüne dek yapılan çalışmalar kapsamında 3 bin kişilik incelemede 588 kişi için işlem başlatıldığını duyurdu.

Ayrıca mekânsal kısıtlama olmadan uzaktan çalışma yolu ile gelir elde eden dijital göçebelerin de kayıt dışı mücadele çerçevesinde Bakanlık tarafından takip edileceğini belirtti.

Risk Analizi Genel Müdürlüğü tarafından serbest çalışan yazılımcılar, grafik ve tasarım gibi hizmetler veren dijital göçebelerin aracı platformlar üzerinden tespit edildiğini ve gerekli işlemlerin başlatıldığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.