Yatırım yapmaya başla!

Dijital Yayın Platformları Fiziksel Ürün Satışlarına Büyük Darbe Vurdu

MPAA tarafından hazırlanan bir rapora göre DVD ve Blu-ray gibi fiziksel ürün satışları son 5 yılda yarıya düştü. Bu düşüşe sebep olarak Netflix gibi dijital servisler gösteriliyor.
Dijital Yayın Platformları Fiziksel Ürün Satışlarına Büyük Darbe Vurdu

İnternetin hızla yaygınlaşması ve gelişen teknoloji, kullanım alışkanlıklarında radikal değişikliklere neden oluyor. Geçmiş yıllarda insanlar film, dizi ve belgesel gibi yapımlara ulaşabilmek için fiziksel ürünleri satın alıyordu. Ancak son dönemde özellikle çevrimiçi platformlar, bu durumu epey değiştirdi. Netflix, Hulu ve Amazon Prime gibi pek çok dijital servis, kullanıcılara izlemek istedikleri yayınları ayağına getirir oldu.

Yaşanan bu değişim sonrası DVD ve Blu-ray gibi fiziksel ürünlerin satışlarında büyük düşüşler meydana geldi. Amerikan Sinema Filmleri Derneği tarafından hazırlanan rapor, sektörde yaşanan değişimi gözler önüne serdi. Raporda göre fiziksel ürün satışlarında son 5 yıl içerisinde yarı yarıya düşüş yaşandı.

Yeni Moda Dijital Servisler

Yeni Moda Dijital Servisler

Raporda yer alan veriler fiziksel ürün satışlarında yaşanan düşüşü net bir şekilde gösteriyor. MPAA tarafından hazırlanan THEME adlı rapora göre fiziksel ürün satışları geçtiğimiz yılda 13.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılında 25.2 milyar dolar olan fiziksel ürün satışları, geride kalan zaman içerisinde yüzde 48 oranında azalmış oldu.

DVD ve Blu-ray gibi ürünlerde yaşanan düşüşe rağmen kullanıcıların ev eğlence sistemlerine olan harcamasında artış yaşandığı görülüyor. 5 yıl önce 40,9 milyar dolar olan harcama kaleminin geçtiğimiz yıl itibariyle yüzde 16 artışla 55,7 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Bu yükselişte başrolü hiç kuşkusuz çevrimiçi dijital servisler oyuyor.

Sektörde Büyük Değişim

Sektörde Büyük Değişim

Netflix, Amazon Prime ve Hulu gibi çevrimiçi servislerin toplam aboneliğinin yüzde 27 artış ile 613 milyonu geçtiği ifade ediliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Apple ve Disney’İn kendi dijital platformlarını tanıtması ile bu rakamlar daha da artacaktır. Gelişmeler gösteriyor ki yakın gelecekte DVD, Blu-ray gibi fiziksel ürünlerin satışları tamamen durma noktasına gelecek.

Sinemada olduğu gibi müzik endüstrisinde de benzer bir durumun yaşandığını söyleyebiliriz. Spotify, Apple Music gibi müzik platformlarının fiziksel albüm satışlarını neredeyse durma noktasına getirdiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum