Yatırım yapmaya başla!

Dijital Platformların Sayısının Artması İlgiyi Yeniden Torrent Sitelerine Çevirdi

Son dönemde pek çok dijital servisin yayın hayatına başlaması ve hepsinde farklı içeriklerin yer alması, kullanıcıların ilgisini yeniden torrent sitelerine yönlendirdi.
Dijital Platformların Sayısının Artması İlgiyi Yeniden Torrent Sitelerine Çevirdi

Bilindiği üzere son yıllarda başta Netflix olmak üzere pek çok çevrimiçi platformun hızla hayatımıza girdiğine tanık oluyoruz. Bu servisler yaygınlaşmadan önce kullanıcılar içeriklere ulaşmak için ağırlıklı olarak torrent sitelerine yöneliyordu. Ancak bu servislerin belirli bir ücret karşılığında kullanıcılara içerik çeşitliliği sunması, torrent ve korsan içerik tüketimine ağır darbe vurmaya başlamıştı.

Netflix’le beraber Spotify, Apple Music gibi dijital müzik servisleri de yine korsan içerik tüketimini azaltan diğer etkenler olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak yapılan araştırmalar bu trendin yeniden tersine dönmeye başladığını gösteriyor. Son dönemde torrent ve korsan içerik kullanımında bariz bir artış olduğu belirtiliyor.

Platformların Artışı Kullanıcıyı Torrent’e Yönlendirdi

Platformların Artışı Kullanıcıyı Torrent’e Yönlendirdi

Teknolojinin ve internetin yaygınlaşması ile beraber günümüzdeki çevrimiçi platformların sayısında belirgin derecede bir artış yaşandı. Her platformun kendine has içeriklere sahip olması kullanıcı için bir handikap olarak görünüyor. Kullanıcılar her servise abone olmak yerine, yine tüm içeriklerin bir arada bulunduğu torrent sitelerine yönelmiş durumdalar.

Yayın servisleri kullanıcıların televizyonlarda yer alan kablolu servislere üye olmasının önüne geçerek daha uygun fiyattan içerik sunuyor. Ancak Netflix, Amazon, Hulu, HBO gibi servislerdeki içerik çeşitliliği yüzünden kullanıcılar yine dijital televizyon sektörüne ve torrent sitelerine yönlendiriyor.

Korsan İçerik Tüketiminde Artış Yaşanıyor

Korsan İçerik Tüketiminde Artış Yaşanıyor

Kullanıcılar başta Torrent olmak üzere çeşitli korsan içerik üreten sitelere yoğun ilgi gösteriyorlar. Kullanıcı hiçbir şey yapmasa google üzerinden “dizi izle” araması yaparak karşısına çıkan sitelerden telif hakkı olmayan içeriklere ulaşıyorlar.

Tüm internet havuzunda yer alan indirme verinin yüzde 15’i Netflix’teki indirme oranına ait. BitTorrent kullanımında yaşanan son dönemdeki artış oldukça dikkat çekici. Torrent kullanımını ağırlıklı olarak kullanıldığı bölgelerin Orta Doğu, Avrupa ve Afrika olduğu belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum