Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki Y Kuşağı Tercihini Dijital Bankacılıktan Yana Kullanıyor!

2017 Dijital Ödemeler Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Rapor, ülkemizdeki bankacılık işlemleri hakkında önemli fikirler verirken, Y kuşağının alışkanlıklarını da gösterdi.
Türkiye’deki Y Kuşağı Tercihini Dijital Bankacılıktan Yana Kullanıyor!

Gelişen teknolojiyle birlikte bankacılık işlemlerimiz de değişti. Artık eskisi gibi saatlerce banka kuyruklarında beklemek zorunda kalmıyor, işlemlerimizi istediğimiz her yerden rahatlıkla yapabiliyoruz. Peki, bazılarının aklında dijital bankacılıkla ilgili hala soru işaretleri varken sizce araştırmanın sonuçları nasıl çıkmış olabilir? Yani ülkemizde bankacılık işlemleri hangi yöntemlerle yapılıyordur? İşte bu sorulara cevap niteliğindeki raporun gösterdiği veriler…

Visa tarafından yapılan 2017 Dijital Ödemeler Araştırması’na göre dijital bankacılık kullanım oranları hem Türkiye’de hem de Avrupa’da önemli ölçüde artış gösterdi.

2017 Dijital Ödemeler Araştırması sonuçları

22 Avrupa ülkesinden 42 binden fazla tüketici bilgisi ile hazırlanan raporda, Türk mobil kullanıcıların % 90’ının bankacılık işlemlerini ve günlük ödemelerini yapmak için mobil cihazlarını kullandıkları sonucuna varıldı.

Özellikle de Y kuşağı ile ilgili elde edilen veriler, bazılarının kim olduğunu hala bilmediği bu neslin dijital bankacılığı tercih ettiğini açıkça gösterir nitelikte!

Y kuşağı dijital bankacılığı tercih ediyor.

Şöyle ki Y kuşağının % 93’ü bankacılık işlemleri için mobil uygulamalardan faydalanıyor. Ayrıca ülkemizdeki mobil cihaz kullanım oranıyla Avrupa’daki oran arasında kayda değer bir fark var. Zira Türkiye’de mobil cihaz kullanım oranı % 90 iken, Avrupa’da bu oran % 77’lerde seyrediyor.

İlaveten; araştırmaya göre Türkiye’deki Y kuşağının % 68’i online alışverişlerde ödemelerini mobil cihazlarıyla yapıyor.

Türkiye’deki Y kuşağının % 68’i online alışverişlerde ödemelerini mobil cihazlarıyla yapıyor

Aynı neslin % 72’si para transferi yapmak için dijital bankacılıktan faydalanıyor. Visa’nın mobil kullanıcılarının % 64’ü online alışveriş ödemelerini mobil cihazlarıyla yaparken, % 77’si diğer işlemler için bankacılık uygulamaları kullanıyor. Öte yandan, 2017 Dijital Ödemeler Araştırması’na göre Türkiye’deki mobil kullanıcıların % 68’i son dönemlerde gittikçe yaygınlaşan kayıtlı kart, mobil cüzdan uygulamalarından bir tanesini kullanarak ödeme yapıyor.

Araştırmaya katılan kullanıcıların en çok hangi ödemelerde mobil uygulamaları kullandıkları da belirtilmiş.

Kullanıcılar en çok hangi ödemelerde mobil uygulamaları kullanıyor?

Sonuçlar; kullanıcıların % 66’sının elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları, % 57’sinin mobilya, elektronik gibi yüksek tutarlı alışverişleri, % 56’sının yemek siparişleri, % 45’inin de film, müzik, televizyon programı harcamalarında mobil ödemeleri tercih ettiğini gösteriyor.

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezek araştırmayla ilgili olarak, genç nüfusun mobili benimsediğini ve tüketicilerin mobile olan güveninin arttığını dile getirdi. Ayrıca 2017 Dijital Ödemeler Araştırması için “Araştırma bu yıl tüketicilerin bankacılık işlemleri ve ödemeler için mobil cihazlarını bugüne kadar belki de hiç olmadığı kadar güvenle kullandığını gösteriyor.” diyerek durumu özetledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum