Yatırım yapmaya başla!

Dijital Müzik Servisleri Telif Fiyatlarının Düşmesini Talep Ediyor

İnternet dünyasının önde gelen çevrimiçi müzik servisleri, telif hakkı ücretlerinin aşağı çekilmesi için mahkemeye başvurdu.
Dijital Müzik Servisleri Telif Fiyatlarının Düşmesini Talep Ediyor

Dünyanın önde gelen çevrimiçi müzik servisleri, kullanıcılara müzikal anlamda önemli bir hizmet sağlıyor. Dinlemek istenen sanatçıların tüm albümlerini kullanıcılara eksiksiz bir şekilde sunan servisler, ücretli ve ücretsiz abonelik seçenekleri ile faaliyet gösteriyor. Başta Spotify, Apple Music ve Deezer gibi pek çok popüler uygulama son yıllarda hızla kullanıcı sayısını artırıyor.

Şirketler platformlarında yayınladıkları içerikler için müzikal yapımların sahiplerine telif hakkı gereği ücret ödüyor. Ancak dijital müzik servisleri son dönemde ödedikleri ücretin miktarından pek memnun değiller. Aralarında Spotify, Google, Amazon ve Apple’ın olduğu şirketler, telif hakkı ücretlerinin aşağı çekilmesi için mahkemeye başvurdular.

Müzik Servisleri Mahkemeye Başvurdu

Müzik Servisleri Mahkemeye Başvurdu

Yapılan açıklamalara göre çevrimiçi müzik servisleri elde ettikleri gelirlerin büyük kısmını telif hakkı ücretlerine ayırıyor. Büyük lisans bedelleri ödeyen dev platformlar bu ücretlerin aşağı çekilmesi için mahkemeye başvurdular. Toplamda 200 milyon kullanıcıya sahip olan Spotify, elde ettiği gelirden kar etmekte zorlandığını belirtiyor.

Sektörde müzik servisleri ABD’de yüzde 44 seviyesinde telif hakkı ödemek durumundalar. Bu durumdan şikayetçi olan servisler bir araya gelerek ABD’de yüksek mahkemeye başvurarak, yapılan yüzde 44’lük kesintinin aşağı çekilmesini talep ettiler. Geçtiğimiz yılın son günlerinde yüzde 44 olarak belirlenen telif hakkı payına itiraz eden şirketler itirazda bulunarak alınan kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyor.

Hazırlanan beyanda, yürürlükte olan kararın hem müziklerin lisanslarına hem de telif hakkı sahiplerine zarar verdiğine değiniliyor. Yaşanan son gelişmeler ışığında telif sahibi olan müzisyenlerin nasıl tavır takınacağı ise merak ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda ünlü şarkıcı Taylor Swift’in tepkisini tüm şarkılarını Spotify’dan kaldırarak gösterdiği biliniyor. Önümüzdeki süreçte ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum