Yatırım yapmaya başla!

Dijital Müzik Servisleri Irkçılık İçeren Şarkılarla Mücadelede Yetersiz Kaldı

BBC tarafından yapılan araştırma müzik servislerinin ırkçılıkla mücadelede yetersiz kaldığını gösteriyor.
Dijital Müzik Servisleri Irkçılık İçeren Şarkılarla Mücadelede Yetersiz Kaldı

Akıllı telefon kullanımının artması sonrası dijital uygulamalar hemen herkes tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu durum müzik dinleme alışkanlıklarında da değişimlere neden oluyor. Spotify, Apple Music, Deezer ve son olarak YouTube Music gibi başlıca mecralar dünya genelinde milyonlarca kişiye çevrimiçi müzik deneyimi sunuyor. Müzik dünyasında hemen her türe yönelik içerikler bulunuyor.

Bazı aşırıcı gruplar ırkçılık içeren şarkılara yer veriyor ve bu müzikler dijital platformlarda da kendisini gösteriyor. Başta Spotify ve Apple Music olmak üzere müzik servisleri bu gibi içerikleri kaldırma yoluna gidiyor. Ancak yapılan araştırmalar tam anlamıyla başarılı olamadıklarını gösteriyor. BBC’de yer alan bir habere göre dijital servislerin ırkçılık ile olan mücadelesi yeterli değil.

Müzik Servislerinde Irkçılık Rüzgarı

Müzik Servislerinde Irkçılık Rüzgarı

BBC açıklamasında 30’dan fazla sanatçı ve grubun nefret grupları ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Spotify, Apple Music, Deezer ve YouTube Music’te ırkçılık içeren çok sayıda şarkı olduğu tespit edildi. Spotify sözcüsü konuyla ilgili açıklamasında nefret ve şiddet içerikli müzikleri yasakladığını belirtiyor. Apple Music ise bu gibi şarkıları yasaklayacak güçlü bir algoritmaya sahip olduğunu açıkladı.

YouTube sözcüsü ise kabul edilemez içeriklerin engellenmesi ve sanatsal ifadenin güvenlik sınırlarını aşması halinde gerekli kuralları uygulamak adına çok sürekli çalıştıklarını söyledi. Deezer cephesinden net bir açıklama gelmemekle beraber konuyla ilgili araştırmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Irkçılık günümüzde en önemli sorunlardan birisi durumunda Sosyal medya platformları başta olmak üzere nefret söylemi müzik servislerinde de kendisini gösteriyor. Şirketler bununla mücadele ettiklerini söyleseler de araştırmalar tam anlamıyla başarı elde edemediklerini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum