Yatırım yapmaya başla!

Dijital Müzik Platformları Gelirlerini Artırırken Sektörün de Büyümesine Yol Açtı!

Sektörün içinden gelen raporlara göre dijital platformlar, kendi gelirlerini artırırken, müzik endüstrisinin de büyümesini sağladı.
Dijital Müzik Platformları Gelirlerini Artırırken Sektörün de Büyümesine Yol Açtı!

Teknolojinin gelişmesi ve yeni uygulamaların piyasada yer alması ile beraber kullanıcıların alışkanlıklarında da değişiklikler meydana gelmekte. Geçmiş yıllarda insanlar müzik dinlemek için tercih ettikleri sanatçının albümünü satın alıyordu. Pek çok kişi ise internet üzerinden korsan yollardan bu müzikleri indirme yoluna gidiyordu. Ancak son yıllarda Spotify, Apple Music, Deezer gibi pek çok çevrimiçi platformun kurulması, kullanıcıların alışkanlıklarının baştan aşağı değişmesine neden oldu.

Sektöre yönelik hazırlanan raporlar ışığında, dijital müzik servisleri gelirlerini büyük ölçüde artırmayı başardı. Ayrıca müzik endüstrisindeki telif sahiplerinin gelirlerinin de bu servisler sayesinde önemli derecede arttığına dikkat çekiliyor. Oysa ki bu servisler ilk olarak kurulduğunda pek çok otorite, müzik endüstrisinin daralacağına dair yorumlar yapmıştı. Ancak bugün itibariyle tahminler tutmamış görünüyor.

Sektör Dijital Servisler ile Daha da Büyüdü

Sektör Dijital Servisler ile Daha da Büyüdü

Sektöre dair araştırma ve analizlerde bulunan IFPI’nın hazırladığı rapora göre, dijital müzik servislerindeki ücretli aboneliklerin sektörün büyümesine katkıda bulunduğuna dikkat çekiliyor. Buna göre 2018 yılında dijital müzik servislerinin toplam gelirleri yüzde 9,7 gelir artış ile 19,1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bugün itibariyle dijital servislerin endüstri genelindeki toplam gelirin yüzde 50’sine sahip olduğu belirtiliyor.

Ancak bu oranın önümüzdeki günlerde çok daha yüksek seviyelere çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bugün itibariyle sektörün önde gelen müzik platformları Spotify, Apple Music ve Deezer’in toplam abone sayısının 255 milyon seviyesinde olduğu görülüyor. Fiziksel satışları tamamen tarihe gömen dijital platformların gelecekte daha da büyümesi kaçınılmaz.

Bugün müzik endüstrisinde fiziksel ürün satışlarının yüzde 25 seviyesinde olduğu görülüyor. İnternet dünyasının hızla büyümesi pek çok farklı sektörde etkisini gösteriyor. Özellikle Müzik ve sinema alanındaki dijital platformlar, bu sanat dallarının başka bir yöne evrilmesini sağlarken, endüstrilerinin daha da büyümesine yol açıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum