Yatırım yapmaya başla!

Dijital Kimlik ile Vize ve Pasaport Dönemi Sona Erebilir

48. Dünya Ekonomik Forumu’nda vize ve pasaport kullanımıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. İşte detaylar…
Dijital Kimlik ile Vize ve Pasaport Dönemi Sona Erebilir

Ülkeler arası seyahat edenler için vize ve pasaport işlemleri en çok uğraştıran işler olmaktadır. Çoğu insan günlerce vize beklemekte, stresli zamanlar yaşamaktadır. Ancak bu sıkıntıya son verecek gelişmeler çok uzak görünmüyor.

Dünya Ekonomik Forumu‘nda(WEF) bu konuyla ilgili bir proje masaya yatırılmış durumda. İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen forumda ülkelerin liderleri geleceğin teknolojisi hakkında fikirlerini dile getirdiler. Dijital kimlik teknolojisi de konuşulan konular arasında yer aldı.

Seyahat Eden İnsan Sayısı Hızla Artıyor!

Bu yıl 48’cisi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda dünya genelindeki seyahat oranının önümüzdeki yıllarda büyük bir hızla artacağı dile getirildi. Önümüzdeki on yıl içerisinde yüzde 50’den fazla artış olacağına dikkat çeken yetkililer, vize ve pasaport işlemlerinin kolaylaştırılması gerektiğini belirttiler.

Önümüzdeki on yıldan itibaren yılda 1.8 milyar insanın ülkeler arasında yolculuk yapacağı ön görülen forumda dijital kimlik kartlarının bu alanda kullanılması gerektiğine dikkat çekildi. Uzun zamandır bu konuyla ilgili çalışmalar devam ederken son Ekonomik forumda bu konuyla ilgili somut bir adım atılmış oldu.

Dijital Kimlik ile Pasaport ve Vize Devri Kapanıyor

Hazırlanan projeye göre dijital kimlik sahibi olan kişilere ülkeler arası seyahatlerde vize ve pasaport gerekliliği sona eriyor. Gerekli belgeleri temin eden insanlar başvuruları onaylandıktan sonra dijital kimlik belgesine sahip olabilecekler.

Bu belge sayesinde evrak taşına zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak. Yolcular tek bir kimlik sayesinde vize ve pasaport zorunluluğu olmadan ülkeler arasında rahatlıkla seyahat edebilecekler. Son günlerde pasaport harçlarına yapılan zamları da düşündüğümüzde bu uygulamanın insanlara büyük kolaylıklar sağlayacağı aşikar.

Tüm Kişisel Bilgiler Toplanacak

Dijital kimlik almak isteyen insanların hemen hemen tüm bilgilerinin kayıt altında tutulacağını belirtelim. Bunlar arasında başlıcaları, retina, DNA, parmak izi ve biyometrik tüm veriler ilgili mecralar tarafından toplanmış olacak.

Ayrıca kişilerin sosyal ve ekonomik durumuyla ilgili tüm bilgiler yine başvuru aşamasında istenecek. Dünya genelinde böylesine bir projenin hayata geçirilmesi için tüm ülkelerin iş birliği içinde olmaları gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili ne gibi gelişmeler olacak izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum