Yatırım yapmaya başla!

Dijital Dünyada Kullanılan Şifreler Tehlikeye Davetiye Çıkarıyor!

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi tarafından yapılan araştırma kullanıcıların en çok belirledikleri şifreyi ortaya çıkardı. Ortaya çıkan sonuçlar saldırıya davetiye çıkarıyor.
Dijital Dünyada Kullanılan Şifreler Tehlikeye Davetiye Çıkarıyor!

İnternette milyonlarca kullanıcı, pek çok farklı uygulama ve sayfada hesaplar oluşturuyor. Bu hesapların güvenliğini sağlamak adına kullanıcı adları ve şifreler belirleniyor. Ancak çoğu kullanıcı bu şifrelere yeterince dikkat etmiyor ve akla ilk gelen seçenekleri şifre olarak tanımlıyor. Bu durum siber korsanlara ise davetiye çıkarıyor.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından yapılan araştırma, en çok hacklenen şifreleri ortaya koydu. Daha önceki araştırmalarda olduğu gibi kullanıcı tarafının yeterince bilinçlendiğini söylemek zor. Araştırmada milyonlarca kullanıcının hesap güvenliği sağlamak adına 123456 şifresini belirlediği ortaya çıktı.

Milyonlarca Kullanıcının Şifre Güvenliği Yok

Milyonlarca Kullanıcının Şifre Güvenliği Yok

NCSC yaptığı araştırma milyonlarca kullanıcının son derece güvensiz şifreler seçtiğini gösteriyor. Önceki yıllarda olduğu gibi siber korsanların en çok kırdığı şifre 123456’yı 23.2 milyon kişinin kullandığı belirtildi. Bu şifreyi 123456789 şifresi takip ederken, 3,8 milyon ile qwerty şifresi de üçüncü sırada yer aldı. Ayrıca password ve 111111 gibi şifreler de kullanıcıların sıkça belirlediği şifreler arasında oldu.

Çoğu kullanıcının taraftarı olduğu futbol ve basketbol takımlarına ait numaralara da şifrelerinde yer vermesi risk olarak değerlendiriliyor. Pek çok web sitesi aslında kullanıcıların güvenliğini sağlamak adına basmakalıp şifreleri üyeliğe alırken kabul etmiyor. Ancak son raporlar halen bu yönde bir güvenlik sağlamayan web sayfalarının olduğunu gösteriyor. Güvenlik uzmanları ise kullanıcıların şifre belirlerken daha bilinçli olması gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar bilindik şifrelerden kaçınılması gerektiğini söylüyor ve kullanıcıların bunun için şifre yöneticisi programları kullanmasını tavsiye ediyor. Bu programlar ayrıca belirlenen şifrelerin unutulmasını da engelliyor. Tabi şifre yöneticisi programları kullanırken de dikkatli olmak gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum