Yatırım yapmaya başla!

Dijital Banka OakNorth Çin Pazarına Girmek için Hazırlık Yapıyor!

Dijital banka OakNorth, dünyanın en değerli FinTech girişimlerine ev sahipliği yapan Çin pazarına giriş yapmak için hazırlandığını duyurdu. Detaylar haberimizde;
Dijital Banka OakNorth Çin Pazarına Girmek için Hazırlık Yapıyor!

Geçen yıl aldığı 154 milyon sterlinlik dev yatırımla Unicorn olan OakNorth, 1 milyar dolarlık değerlemeyi geçmesiyle tüm dikkatleri üzerine çekmişti.2015 yılında kurulan İngiltere merkezli dijital banka, sektöre yeni girmesine rağmen aldığı bankacılık lisansıyla önde gelen girişimler arasına katılmıştı.

Zira şirket geçen yıl yaptığı açıklamayla, Birleşik Krallık ekonomisine 3 milyar sterlin katkı sağladığını duyurmuş ve aldığı yatırımların yanı sıra kaydettiği başarıyla da rakiplerinin önüne geçmişti.

Bu noktada OakNorth CEO’su Rishi Khosla’nın yaptığı yeni açıklama, şirketin daha da ilerleyeceği yönünde açıkça fikir verdi diyebiliriz.

Çünkü Khosla, CNBC’ye verdiği demeçte şirketin küresel büyüme planları için pek çok ülkeyle görüşme içerisinde olduğunu ve Çin pazarına girmeye hazırlandıklarını belirtti.

Finansal teknoloji alanında dünyanın en büyük marketlerinden birine sahip olan Çin piyasasıyla ilgili konuşan şirket kurucusu, önünde sonunda Çin pazarına gireceklerini dile getirdi.

Rishi Khosla geçen hafta Londra’da katıldığı bir konferansta da Çin’in fazlasıyla rekabetçi ve bol sermayeli bir pazar olduğunun üzerinde durmuştu.

Rishi Khosla AçıklamalarıBugünkü konuşmasında da “Çin gireceğimiz bir pazar olacak, tek soru bunu ne zaman ve nasıl yapacağımız” sözlerini kullandı. Nitekim OakNorth CEO’sunun da belirttiği gibi Çin, Alibaba bünyesindeki Ant Financial, ZhongAn, Qudian ve Lufax gibi dünyanın önde gelen finansal teknoloji şirketlerinin merkezi.

Örneğin; dünyadaki en değerli FinTech olarak gösterilen 60 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Ant Financial, 2016’da 4.5 milyar dolarlık yatırım almıştı.

Dijital Banka OakNorth 1.4 Milyar Dolarlık Piyasa Değerine SahipAynı yıl Çinli P2P kredilendirme şirketi Lufax, 1.2 milyar dolar yatırım almış ve piyasa değerini 18.5 milyar dolara çıkartmıştı. Kaldı ki her iki şirket de bu yıl halka arz edilmeye hazırlanıyor. İlaveten; Çin Halk Bankası’nın yeni yöneticisi Yi Gang da yaptığı açıklamada, ülkenin finansal sektörünü uluslararası şirketlere açacağını belirtmişti.

Yi Gang, Çin’deki uluslararası firmalar ile yerel firmaların aynı kurallara tabi tutulacağını, arada eşitsizlik olmayacağını vurgulamıştı.

Rishi Khosla Çin Pazarına Gireceklerini DuyurduOakNorth CEO’su da konuşmalarından anlaşılacağı üzere Çin’in sunduğu fırsatları değerlendirmek istiyor. Ayrıca şirketin halihazırda küresel büyüme için ABD, Kanada, İspanya, İtalya, Almanya, Singapur, Güney Afrika ve Avustralya gibi birçok ülkeyle görüşme içinde olduğunu, hatta bazılarında ofis açtığını belirtti.

Sonuçta; küçük ve orta çaplı işletmelere 30 ile 500 milyon sterlin tutarında kredi sağlayan OakNorth, şu anda 1.4 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Ayrıca FinTech girişimini rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi de OakNorth’un yıllık kar açıklayan İngiltere’nin ilk dijital bankası olması.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum