Yatırım yapmaya başla!

Uber’in Çinli Rakibi Didi Chuxing 80 Milyar Dolarlık Halka Arz Planlıyor!

Uber’in Çinli rakibi Didi Chuxing, kaynakların verdiği bilgilere göre 2018’in ikinci yarısında halka arz edilmeyi planlıyor. Detaylar haberimizde;
Uber’in Çinli Rakibi Didi Chuxing 80 Milyar Dolarlık Halka Arz Planlıyor!

Uber’in dünya çapındaki rakipleri arasındaki Didi Chuxing; The Wall Street Journal’a konuşan kaynaklara göre çok yakında halka arz edilmeyi planlıyor. Ve 2018’in ikinci yarısında yapılması beklenen halka arz işleminin Didi Chuxing’in değerini 70 ila 80 milyar dolara yükseltmesi bekleniyor.

Öte yandan ismi açıklanmayan kaynaklar; son olarak Japon devi Softbank’tan aldığı 4 milyar dolarlık yatırımla 50 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Çinli ulaşım ağının; halka arzının konuşulduğu fakat kesin bir tarih vermek için henüz çok erken olduğu bilgisini paylaştılar. Didi Chuxing ise WSJ’nin haberiyle ilgili yönetilen sorulara cevap vermemeyi tercih etti.

Önde gelen taksicilik hizmetlerinden Didi Chuxing’in halka arz planladığı yönündeki haberler başlıklarda yer etti.

Didi Chuxing Halka Arz PlanlıyorGerek aldığı dev yatırımlar gerekse yaptığı büyük hamlelerle sektördeki rakiplerine korku salan Çinli Didi, geçtiğimiz gün de Meksika’ya giriş yaptığını duyurdu. Ve bu haber Meksika’yı kilit pazarlarından biri olarak değerlendiren Uber açısından pek iyi olmadı. Çünkü Meksika’daki taksi taşımacılığının % 87’sini Uber sağlıyor ya da sağlıyordu diyelim.

Sonuçta; ilk kez Asya dışına çıkan Çinli Didi Chuxing, Uber’in buradaki payını azaltarak ABD’li şirkete sorun yaratabilir.

Çinli Didi Chuxing Meksika Pazarına Girdi Ya da Güneydoğu Asya pazarına giren ancak buradaki rakiplerine karşı daha fazla dayanamayarak operasyonlarını Grab’e devreden Uber gibi havlu atabilir. Tabii, Meksika’nın başkenti Toluca’ya giren ve bunu Twitter’dan gururla duyuran Çinli şirket için işler ne yönde ilerleyecek bunu zaman gösterecek.

Fakat Meksika pazarına girişinin hemen ardından ortaya çıkan halka arz haberleri, Didi ile Uber arasındaki rekabetin giderek kızıştırdığı kesin.

Didi Uber Arasındaki rekabet KızışıyorTam da bu noktada; Didi’nin yaptığı yeni duyuruya da kısaca değinelim. Nitekim Çinli taksicilik şirketi 31 partnerle birlikte entegre otomobil operatörü platformu oluşturacağını açıkladı. Buna göre; Renault, Nissan ve Mitsubishi de Didi Auto Alliance’a katıldı.

Didi CEO’su duyuruyla ilgili açıklamasında bunun oto kiralama, satış, finans, servis, filo, araç paylaşım çözümlerinde Çin ve ötesi için tedarikçi olacağını belirtti.

İlaveten Cheng Wei, Çin’in yüzyılı aşkın süredir otomotiv ve ulaşım sektöründe önemli rol oynadığını belirterek, ittifakın ulaşım endüstrilerini inovasyonda küresel bir lider konumuna ulaştıracağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum