Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dezenformasyon Yasasında Tartışmalı Madde TBMM’de Kabul Edildi

Dezenformasyonla mücadele kapsamında yapılan düzenlemenin en çok konuşulan maddesi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Dezenformasyon Yasasında Tartışmalı Madde TBMM’de Kabul Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hükümetin üzerinde çalıştığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dezenformasyonla mücadeleyi amaçlayan 40 maddelik yasa için görüşmeler sürüyor. Düzenlemenin en çok tartışılan 29’uncu maddesi bugün oylamaya sunuldu.

Mecliste yapılan tartışmalı oylamanın ardından söz konusu madde AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin oyu ile kabul edildi.

Kabul edilen madde halk arasında endişe, korku veya panik yaratma amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimsenin, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını sağlıyor.

Suçu işleyen kişinin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, verilen ceza yarı oranında artırılacak.

Bu madde ile yeni bir suç da tanımlanmış olacak. Türk Ceza Kanunu’na dezenformasyonla ilgili “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu eklenmiş olacak.

Suçun oluşması için yayılan haber gerçek değilse, ülkenin güvenliği ve kamu sağlığını ilgilendiriyorsa, halk arasında korku, panik ve endişe oluşturma kastı varsa, kamu barışını bozmaya yönelik ve aleni ise şeklinde 5 şart aranacak.

Haber Sitelerine Bilgi Düzeltme Talebi

Düzenleme haber sitelerini de ilgilendiren maddeler içeriyor. İnternet haber siteleri için yayın durdurma olmamakla beraber, hükme uyulmaması halinde Cumhuriyet Başsavcılığı 2 hafta içinde eksikliğin giderilmesini veya gerçeğe aykırı bilgilerin düzeltilmesini talep edecek.

İstemin 2 hafta içinde yerine getirilmemesi halinde, Cumhuriyet Başsavcılığı internet haber sitesi vasfının kazanılmadığının tespiti amacıyla asliye ceza mahkemesine başvuracak. Mahkeme ise en geç 2 hafta içinde kararını verecek.

Bu durum aynı zamanda söz konusu internet sitelerinin resmi ilan, reklam alma ve çalışanların basın kartına erişimini engellemiş olacak. Sağlanan hakların ortadan kaldırılması, kanun veya ilgili mevzuat uyarınca öngörülen yaptırımların uygulanmasına engel olmayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu