Yatırım yapmaya başla!

TÜİK’in Açıkladığı Veriler Devlet Hesaplarında Maastricht Kriterinin Yakalandığını Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılına ilişkin Devlet Hesapları verileri açıklandı. Rakam %2,8'e işaret ederken, toplam hesabın 105 milyar 219 milyon lira açık verdiği ortaya çıktı.
TÜİK’in Açıkladığı Veriler Devlet Hesaplarında Maastricht Kriterinin Yakalandığını Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılına ilişkin “Devlet Hesapları” verileri açıklandı. Bu verilere göre, genel devlet açığının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oranı 2018 yılında %2,8 seviyesinde gerçekleşti. Bununla birlikte sosyal güvenlik kurumlarındaki alt sektörlerin fazla verdiği, merkezi devlet ve mahalli idarelerin alt sektörünün ise açık verdiği görüldü.

TÜİK’in verileri geçtiğimiz yıl genel devlet konsolide borç stok tutarının GSYH’e oranının %30,4 seviyesinde olduğunu gösterdi.

Seviye %30,4 Olarak KaydedildiDevletin genel anlamdaki toplam harcamaları 2018 yılında 1 trilyon 303 milyar 69 milyon lira seviyesinde kaydedilirken, harcamaların GSYH içindeki payının %35 olduğu ortaya çıktı. Bahsedilen bu rakam 2017 yılında %34,2 seviyesinde bulunuyordu.

Ulaşılan veriler genel devlet toplam gelirlerinin 1 trilyon 197 milyar 850 milyon liraya yükseldiğini gösterdi. Bununla birlikte gelirlerin GSYH içindeki payı da %32,2 seviyesine çıktı. Rakamlar incelendiğinde, değer bazında bütün ana harcama ve gelir kalemlerinde artış meydana geldiği görüldü. Fakat genel devlet hesabı 105 milyar 219 milyon lira tutarında açık verdi.

Tüm bunlarla birlikte 2018 yılı için Maastricht kriterleri sağlanmış oldu.

Maastricht Kriterleri SağlandıBahsedilen bu kriterler, Avrupa Birliği’ne (AB) aday ve buraya üye olan ülkeler tarafından ESA 2010 yöntemi esas alınarak hesaplanıyor ve bununla birlikte GSYH’e göre azami %3 bütçe açığı ve %60 borç stoku içeriyor.

Açıklanan veriler ayrıca 2018 yılına ilişkin toplam vergi ve sosyal katkı gelirlerinin 955 milyar 924 milyon liraya çıktığını gösterdi. Diğer taraftan üretim ve ithalat üzerindeki vergilerin toplam vergi ve sosyal katkı gelirleri içindeki payı 2017 yılında kaydedildiği %47,8 seviyesinden 2018’de %44’e geriledi.

Gelir, servet ve bunun gibi kalemler üzerindeki cari vergilerin payında görülen artışla birlikte rakam %25,5’e işaret etti. Net sosyal katkıların payı %30,5 seviyesinde kaydedildi. Bununla birlikte sermaye vergilerinin payında herhangi bir değişiklik görülmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum