Paylaşım

Devlet Alaçatı RES’e Lisans Süresi Dolmadan El Koydu


 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Alaçatı Rüzgar Enerji Santrali'ne işletme süresi dolmadan el koyarak, devlet kontrolündeki Elektrik Üretim AŞ'ye devretti.

İzmir’in Çeşme ilçesi yakınlarında bulunan ve Türkiye’nin ilk enerji rüzgar enerji santrali unvanına sahip olan Alaçatı RES (Rüzgar Enerji Santrali), lisans süresi dolmadan devletin kontrolüne geçti.

Dünya’nın haberine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 1998 yılında imzalanan ve 20 yıl süreyle izni verilen Alaçatı RES’e sözleşmenin gerekliliklerini yerine getiremediği gerekçesiyle el koydu. Ek olarak şirketin hissedarlarına 2008 yılından bu yana temettü ödemediği öğrenildi.

Alaçatı RES’in işletme izni için verilen lisans süresi bu yılın 28 Kasım’ında doluyor.

Edinilen bilgiye göre; santralin işletmecisi Güçbirliği Holding‘in sözleşme süresi bitiminde santrali tam ve işler vaziyette devlete devretmesi gerekiyor. Fakat henüz sürenin dolmasına 6 ay varken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, santrale el koyarak Elektrik Üretim A.Ş.‘ye (EÜAŞ) devretti.

İşletmecinin devir öncesinde bakım ve onarım ihtiyacını karşılamak için 1 milyon dolarlık bir teminat sunması gerektiği, fakat bugüne kadar böyle bir tutarı biriktirmediği ortaya çıktığı için 15 Haziran 2017 tarihinde Bakanlık tarafından el konulmuştu.

Bugüne kadar rüzgar santrali işletme tecrübesi olmayan Elektrik Üretim A.Ş. tecrübesi olan yeni bir ekip kurmaya hazırlanıyor.

Geçen sene devletin el koyduğundan beri kadrolu teknik ekibinin olmadığı öğrenildi. Teknik ekibin işine son verilmesinin ardından bakımı yapılmayan türbinlerin birer birer devre dışı kaldığı, işletme sahibinin ise ihtiyaç duydukça dışarıdan teknik destek alarak türbinleri döndürmeye devam etmeye çalıştığı öğrenildi. Türkiye’nin ilk rüzgar enerjisi santrali olan Alaçatı RES’in yılda 18 milyon kWh elektrik üretmesini öngörülüyordu. Fakat kurulduğu günden bu yana söz konusu hedefe ulaşamadığı bildirildi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın