Yatırım yapmaya başla!

Devlerin Yarıştığı YEKA İhalesi Tamamlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 1 milyar dolarlık YEKA ihalesi sonuçlandı. İhaleyi en düşük teklifi veren Siemens - Türkerler - Kalyon Enerji kazandı.
Devlerin Yarıştığı YEKA İhalesi Tamamlandı

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için 29 tur süren ihale bugün tamamlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 1000 megavatlık rüzgar enerjisi oluşturması için açtığı YEKA ihalesi, 8 dev şirketin katılımıyla gerçekleşti. İhaleyi 3,48 dolarlık teklifle Siemens – Türkerler – Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) kazandı. Türkiye’nin en büyük rüzgar enerji santralini kurmayı hedefleyen proje için, 1 milyar dolarlık yatırım yapılacağı biliniyor.

8 konsorsiyumun katıldığı ihalenin başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar yaptı.

İhaleye katılan 8 konsorsiyum arasında; Vestas – Enerjisa, General Electric – Fina Enerji, Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji, Goldwind – Akfen Holding – Beyçelik, Enercon – Polat Enerji – Limak Enerji, Nordex – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji, Mingyang – İlk İnşaat ve Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri – IC İçtaş Enerji yer alıyordu.

İhaleyi kazanan Siemens – Türkerler – Kalyon OGG ilk olarak kilovatsaat başına 4,19 dolar/cent teklifte bulundu.

En düşük ilk 5 teklifi belirlemek için açılan zarflardan kilovatsaat başına gelen teklifler; GE – Fina Holding’den 5,48 dolar/cent, Nordex – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji’den 5,20 dolar/cent şeklinde oldu.

En yüksek teklifi veren Vestas – Enerjisa, Goldwind – Akfen Holding – Beyçelik ve Enercon – Polat Enerji (Dafne Enerji) – Limak Enerji ihaleden elendi.

5 konsorsiyum ile geçilen açık eksiltme ihalesinde, eksiltme aralığı 0,01 dolar/cent olarak belirlendi.

Açık eksiltmenin ilk turunda MingYang – İlk İnşaat kilovatsaat başına 4,18 dolar/cent teklifte bulundu. Bunun ardından GE – Fina Holding ve Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri – IC İçtaş Enerji konsorsiyumları ihaleden çekildi. İhaleyi kazanan Siemens – Türkerler – Kalyon ortaklığının ilk turda teklifi 4,16 dolar/centti.

Nordex – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji’nin çekildiği 3. tur sonunda, ihalede iki büyük şirketler grubu kaldı.

Açık eksiltmenin 3. turunda Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji OGG 4,10 dolar/cent teklifte bulundu. Çinli MingYang – İlk İnşaat ihale boyunca 11 kez mola kullanırken, Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji hiç mola kullanmadı.

Açık eksiltmenin son turu olan 29. turda, Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji konsorsiyumunun 3,49 dolar/cent teklifiyle ihale sonuçlandı.

Bu teklif üzerine Mingyang – İlk İnşaat 30. turda mola istedi ancak mola bitiminde ihaleden çekildiğini açıkladı. İhalenin başkanlığını yürüten Alparslan Bayraktar ise, Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji OGG’ye son kez fiyatlarını sordu ve ihale en düşük teklif olan 3,48 dolar/centi veren Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji konsorsiyumunun zaferiyle sonuçlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum