Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Devler Arasında Yer Alan Enerji Şirketi İflasa Yürüyor

Adana merkezli Göktekin Enerji AŞ için konkordato talebi ile mahkemeye başvurulduğu öğrenildi. Mahkeme 3 aylık geçici mühlet verdi. Ayrıntılar geliyor…
Devler Arasında Yer Alan Enerji Şirketi İflasa Yürüyor
HABER GİRİŞ

Enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Göktekin Enerji AŞ’nin konkordato talebinde bulunduğu öğrenildi. Halk TV’de yer alan habere göre Adana merkezli rüzgâr ve güneş enerjisi alanında çalışmalar yapan Göktekin Enerji AŞ konkordato talebinde bulundu. Göktekin Enerji AŞ, en hızlı büyüyen 100 şirket listesinde 10. sırada yer alıyordu.

Adana 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme üç aylık geçici mühlet kararı verirken, 10 Ekim’de verilen kararla birlikte, şirket olası hacizlere karşı korumaya alınmış oldu.

Yenilebilir enerji devinin konkordatoya başvurmasında, piyasada oluşan endişe ortamının etkili olduğu belirtiliyor. Şirket, taşeron bir firma ile yaşadığı sorun sonrası çıkan mahkeme kararı piyasada darboğaza düştüğü söylentileri ile adından söz ettirdi.

Konuyla ilgili Göktekin Enerji AŞ Avukatı İbrahim Birkan Taşkireç açıklamalarda bulundu. Taşkireç, konkordatoya başvurduktan sonra bile çek ve kredi ödemelerinin yapıldığını belirterek, “Şirketin yaşadığı sorun mali sıkıntısından kaynaklanmıyor” diye konuştu.

Şirket aleyhine çıkan olumsuz bir karar karar nedeni ile sancılı bir sürecin içine girildiğini belirten Taşkireç “Haksız yere şirket aleyhine alınan bir karar oldu. Bu karar sonrası, bazı bankalar şirkete yönelik harekete geçti ve bir panik ortamı oluştu” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Vadesi Mart 2024 olan kredi için dahi ihtiyati haciz kararı alındığını belirten Taşkireç, diğer banka ve alacaklıların da harekete geçebilme olasılığının güçlendiğini ve bu nedenle böyle bir yola başvurduklarını söyledi.

Şirket son dönemde doğrudan yaptığı güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi santralleri ile son yıllarda yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlar ile adından söz ettirdi. Firma 2022 yılında 1 milyar 954 milyon TL ciro elde etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın