Yatırım yapmaya başla!

Devalüasyonlar 1997 Krizine Benzetiliyor

Devalüasyonlar 1997 Krizine Benzetiliyor

Çin ekonomisindeki yavaşlama, Azerbaycan’dan Arjantin’e ülkelerin merkez bankalarının bu yıl mevcut kur politikasından vazgeçmeleri, 1997 yılında yaşanan Asya finansal krizini hatırlattı. Analistlerin yaptığı değerlendirmeye göre 11 Ağustos’ta Çin’in para birimi yuanın sürpriz bir şekilde değerinin düşürülmesi ve bu durumun bölgede Çin’in diğer ticaret ortakları üzerinde baskı yaratmasının ardından, yılın ikinci yarısında devalüasyonlar hız kazandı.

Senenin başında Vietnam, para biriminin değerini düşürmüştü. Ağustos ayında Çin, bu ay ise Azerbaycan ve Arjantin kararları geldi. Arjantin pesosu ve Azerbaycan manatı serbest dalgalanmanın etkisiyle yıl içerisinde yaklaşık %30 değer kaybetti. Son 12 yılda dolar karşısında sadece bir yıl değer kaybeden Azerbaycan manatı, dolar karşısında %33 düşerek 1,55’e indi. Buna ilaveten petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşün, İran Körfezi’nden Nijerya’ya petrol ihraç eden ülkelerin para birimleri üzerindeki baskıyı artırması ile Azerbaycan bu yıl iki kez para birimini devalüe etti. Ülkedeki tüm bankalar hafta sonu olmasına rağmen devalüasyon kararının ardından çalışmalarına ara vermeden devam etti.

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Merkez Bankası’nın aldığı devalüasyon kararından sonra, piyasada oluşabilecek sorunların ve yapay fiyat artışının önüne geçebilmek için denetimlerin sıklaştırıldığını bildirdi.

Bu yıl vazgeçilen sabit kur rejimi sayısının 1997 yılındaki duruma benzediğini söyleyen Commerzbank gelişen piyasa stratejisti Quijano-Evans; “Ülkeler ne kadar uzun sabit kurda kalırsa, döviz rezervleri o kadar fazla erir. Bir dönem geldiğinde sisteme yönelik kırılganlıklar, bu durumda bütçe ve ödemeler dengesi gelirleri için petrole bağımlılık ön plana çıkar,” dedi.

1994 yılında FED’in faiz artırması ve Çin’in devalüasyona gitmesinin ardından birçok ülke de devalüasyon başlattı. Bu durumun neticesi olarak, o bölgede bulunan birçok şirket iflasa gitmişti. 2015 yılında yaşanan olaylar ise piyasalarda aynı durumun yaşanacağına dair tedirginlik doğurdu. Bloomberg, bu yıl dünyada gelişen devalüasyonları ve serbest dalgalanmaya bırakılan kurları şu şekilde derledi;

  • Çin öncülüğünde oluşan piyasa kargaşası 1994 yılıyla benzerlik gösteriyor.
  • Arjantin pesosu %29 değer kaybetti.
  • Azerbaycan manatı 20 yılın en düşüğüne geldi.
  • Kazakistan tengesi %23 düştü.
  • Çin yuan devalüasyonunu gerçekleştirdi.
  • Sri Lanka sabit kur rejimini hafifletti
  • Vietnam para birimi olan dongu bu yıl üç kez devalüe etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum