Yatırım yapmaya başla!

Dev Şirketler Tahvil Pazarında 800 Milyar Dolarlık Güç Oluşturdu

Amerika'nın 30 büyük şirketinin yurt dışında tuttukları paralar, tahvil pazarının yeni kralları olduklarını kanıtladı. İşte detaylar;
Dev Şirketler Tahvil Pazarında 800 Milyar Dolarlık Güç Oluşturdu

Dünya devi şirketlerin bazıları nakitlerini tahvil piyasasında değerlendiriyor. Apple, Microsoft ve Ford gibi 30 Amerikan şirketi de nakitlerini bu yolla değerlendiriyor. İşte bu şirketler, tahvil pazarında 800 milyar dolarlık bir güç oluşturdu ve dünyanın en büyük portföy yöneticilerini geride bıraktı. Şu anda tahvil pazarının en büyük oyuncuları haline geldiler.

Uluslararası şirketler ABD dışında elde ettikleri gelirleri, vergi nedeniyle kendi ülkelerine getirmek istemiyorlar.

Vergi Yüzünden Parayı Yurt İçine Sokmuyorlar

Sonuçta da 2 trilyon doları aşan bir para havuzunu sabit getirili yatırımlara yönlendiriyorlar. Açıklanan son verilere göre; Apple, Alphabet ve Microsoft gibi dünya devlerinin hem kurumsal hem de devlet tahvili piyasasında 800 milyar dolarlık bir güç haline geldikleri anlaşıldı.

Moody’s tarafından hazırlanan raporda finans sektöründe bulunmayan şirketlerin 2016 sonunda gelecekte yapabilecekleri yatırımlar için 1,84 trilyon dolar para tuttukları belirtildi.

Moody's Yatırım için 1,84 Trilyon Dolar Tuttuklarını Gösterdi

Bu verilere göre; şirketlerin tuttukları paralarda 2015’ten bu yana yaklaşık % 11 artış görüldü. 2008 yılına göreyse 2,5 kat artış olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda bu paraların yaklaşık 1,3 trilyon doları yurt dışında bulunuyor. ABD’de ağır vergilere maruz kalmamak için Apple, Google gibi şirketler bu yolu izliyor.

Apple, Microsoft, Cisco, Oracle ve Google gibi isimler, paralarının % 88’ini yurt dışında tutuyor.

Paralarının % 88'ini Yurt Dışında Tutuyorlar

FED, Amerikan şirketlerinin tuttuğu nakit miktarının son 10 yıl içerisinde % 50 arttığını ve 2 trilyon dolara yaklaştığını hesapladı. İşte bu şekilde de Amerikan şirketleri, kurumsal tahvil pazarında önemli bir yatırımcı haline geldi. Financial Times’ın Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu verilerine göre yaptığı analizde; 1,2 trilyon dolarlık 30 Amerikan şirketin sabit getirili yatırımlarının büyüklüğünün 800 milyar dolara ulaştığı ortaya çıktı.

30 Amerikan şirket arasında; Apple, Alphabet, Microsoft, Coca Cola, Ford, Boeing gibi isimler de yer alıyor.

30 Amerikalı Şirketin İsmi

Bu şirketlerin hazine kağıtları, kurumsal tahvil ve mortgage dayalı tahvillerdeki birikimi, borç ve kredi piyasalarında Alliance Bernstein, Invesco ve Franklin Templeton gibi fon yöneticilerini geride bıraktıklarını gösteriyor. JP Morgan’ın kurumsal finans danışmanı grubundan Ramaswamy Variankaval, bu konuda şirketlerin bir çeşit varlık yöneticileri haline geldiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum