Yatırım yapmaya başla!

Dev Holding Sahibi Ailelerin, “Aile Anayasalarını” Duydunuz mu?

Dev Holding Sahibi Ailelerin, “Aile Anayasalarını” Duydunuz mu?

Hepimizin bildiği üzere, bir ülkenin temellerini anayasa oluşturmaktadır. Anayasada alınmış olan kurallar, toplumun genel düzeni ve işleyişini belirlemektedir. Fakat bu haberimizde, durum tahmin ettiğinizden biraz daha farklı. Çoğumuzun belki de ilk kez duyacağı, yeni bir anayasa modelini sizlere tanıtacağız. İster zengin, ister fakir olsun herkesin yakından takip ettiği, “yüksek sosyete” diye tanımlanan kesimin oluşturduğu bir anayasa bulunmakta.

Büyük holding sahibi ailelerin uyguladığı aile anayasası, değişmez ve öncelikli maddelerden oluşuyor. Anayasanın amacı ise söz konusu holdingin, işleyişini ve geleceğini sağlam temeller üzerine inşa etmek. Ayrıca aile anayasasına uymayan fertlere, oldukça ciddi cezai yaptırımlar da uygulanmakta.

Son dönemlerde ülkemizde giderek popülerleşen aile anayasasını gelin birlikte inceleyelim;

Aile Anayasası Kaç Maddeden Oluşuyor?

Aile Anayasası Kaç Maddeden Oluşuyor?Holding sahibi aileler, kendilerine anayasa oluşturmaları için danışmanlık şirketleri ile anlaşıyorlar. Ülkemizde bu yönde faaliyet gösteren danışmanlık şirketi ise Ernst & Young (EY). Aileler, bu danışmanlık şirketi ile kendi belirledikleri bir anayasa oluşturuyorlar ve aile fertlerinin bu kurallara yazılı olarak itaat etmesini bekliyorlar. Devasa holdinglerin sahibi olan ailelerin, aile anayasalarında değişmeyen üç temel madde bulunuyor.

Bu üç madde ise şöyle;

  • Basına çıkılmayacak.
  • Lüks araçlara binilmeyecek.
  • Mutlaka evlilik sözleşmesi yapılacak.

Hazırlanan aile anayasasının genellikle değişmeyen üç maddesi bu şekildeydi. Fakat genel durumun dışına çıkıp, kendilerine özel maddeler koyduran holding sahibi aileler de bulunmakta. Özellikle muhafazakar bir yapıya sahip olan aileler, danışmanlık şirketleri ile belirledikleri aile anayasalarına “alkol” maddesi koydurmaktalar. Muhafazakar ailelerin, anayasalarına koydurdukları diğer bir madde ise “faiz”. Aileler, belirledikleri çerçeveler dışında, anayasaya uyum sağlayacak diğer aile fertlerinin faizle içli dışlı bir hal alan sektörlerde bulunmasından rahatsız oluyorlar.

Gelin ve Damat, Holdingden Asla Hisse Alamıyor

Gelin ve Damat, Holdingden Asla Hisse AlamıyorAileler, danışmanlık şirketleriyle birlikte ortaya çıkardıkları aile anayasalarında, özellikle aileye sonradan dahil olan kesimin sınırlarını özenle belirliyorlar. Gelin ve damatlara, holdingden kesinlikle hisse verilmemesi, anayasanın değişmeyen ilk üç maddesi arasında bulunuyor. Evlilik sözleşmesi maddesinin altına sıkıştırılan bu bölüm, şirket ana sözleşmesine legal olarak dahil edilmiş oluyor. Böylelikle aileye sonradan dahil olan gelin ya da damadın, holdingin geleceğine yönelik bir tehdit oluşturmasının önü kesilmiş oluyor. Aslına bakarsınız evlilik sözleşmeleri, yaklaşık 10 küsür yıldır ülkemizde yaygın olarak kullanıyor. Fakat evlilik sözleşmesinin teklif edildiği taraf, genellikle bu duruma sıcak bakmıyor ve bu durum karşısında çiftler, birçok sorunla karşılaşıyor.

Aile Anayasasının Şirketlere Yararı Var mı?

Aile Anayasasının Şirketlere Yararı Var mı?Aile anayasalarının oluşturulması, yaklaşık son 7-8 yıldır Türkiye’de gündeme gelmeye başladı. Özellikle bilinçsizce harcamalar yapan ve şirketin geleceğini tehlikeye atan genç nesile yönelik oluşturulan bu anayasalar sayesinde, şirketin geleceği güvence altına alınıyor. Aile anayasalarının şirketlere olan yararı azımsanamayacak kadar büyük.

Yaptığımız araştırmalara göre; günümüzde özellikle aile şirketlerinin üçüncü kuşaktan, dördüncü kuşağa taşınma başarısı yüzde üç oranını geçemiyor. Şirketlerin yüzde 97’si ise üçüncü kuşakta oluşan aile içi sorunlardan kaynaklı olarak faaliyetlerine son veriyor. Türkiye’nin parlayan yıldızı konumunda olan holdinglerin sahibi aileler, uyguladıkları bu yeni aile anayasası modeliyle holdingin arzulanan hedefe, başarılı stratejilerle ulaşmasını sağlamayı amaçlıyorlar.

Aile Anayasalarına Uymayanlara Hangi Cezalar Veriliyor?

Aile Anayasalarına Uymayanlara Hangi Cezalar Veriliyor?Aile anayasaları oldukça sağlam temeller üzerine inşa ediliyor. Yazımızın başlarını okuduğunuzda, aile anayasalarını çok ciddiye almamış olabilirsiniz. Ancak durum pek de tahmin ettiğiniz gibi değil. Aile anayasaları, danışmanlık şirketi ve noter huzurunda oldukça ciddi bir mutfak sürecinin ardından ortaya çıkıyor. Aile anayasasının çizgilerinin belirlenmesinin ardından ikinci aşama; kurallara uymayanlara yönelik verilecek cezalar. Bu noktada aileler, kendi isteklerine göre cezai yaptırımlar uygulayabilmekteler. Ama aile anayasası belirlemiş olan ailelerin büyük çoğunluğu, kurallara uymayan bireylerin elinde bulunan holding hisselerini, devretmesini istiyor. Alınan bu cezai yaptırım kararı sonrası, bireyler kolay kolay kuralların dışına çıkamıyorlar.

Bu yazımızda dev holdinglere sahip olan ailelerin uyguladığı aile anayasasını detaylı olarak inceledik. Birçoğumuzun ilk kez duymuş olduğu bu anayasaya, gelecek günlerde kapsamlı yeni maddeler eklenebilir. Holding sahibi ailelere katılacak olan yeni fertler için can sıkıcı bir durum olarak tabir edebileceğimiz aile anayasasıyla ilgili eminim sizlerin de birçok görüşü bulunmaktadır. Ama dev bir holding sahibi ailenin en önemli kişisi olduğunuzu düşündüğünüzde, siz de böyle bir anayasaya imza atılmasını istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum