Yatırım yapmaya başla!

Dev Çin Bankasının Türkiye’de Kurulmasına İzni Verildi!

Dev Çin Bankasının Türkiye’de Kurulmasına İzni Verildi!

Geçtiğimizden yıldan beri Türkiye’de faaliyete geçmek için ciddi bir çalışma ile başvuru sürecini tamamlayan Bank of China (BOC) için cevap geldi. Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada; BDDK’nın yaptığı toplantıda Türkiye’de kuruması için iznin çıktığını belirtmiştir. Global düzende 7. büyük banka olduğunu da vurgulayan Şimşek, yabancı ilginin artması Türkiye açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Çin’in geniş bir ticari sektöre sahip olması nedeniyle dünya devi olan BOC’un Türkiye’de de kurulması çok önemlidir. Geçtiğimiz dönem talep aşamasını tamamlayan bankanın, kuruluş izni çıkması sonucunda Türkiye’de 300 milyon dolar karşılığı olan bir mevduat bankası kuracaktı. İznin çıkmasıyla birlikte girişimlere başlayan banka, merkez olarak da Türkiye’nin en kalabalık ilini seçti.

“Merkezi İstanbul’da olacak”

Bakan Şimşek; BOC’un 9 ay içerisinde faaliyete geçmesini beklediklerini ve bankanın merkezinin İstanbul’da olacağını belirtti. Aynı zamanda bankanın kurulmasıyla Türkiye’de bankacılık sektöründe rekabetin artacağını da belirtmiştir. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Bank of China’nın Türkiye faaliyetleriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek açıklamasında, uluslararası alanda Çin’in en çok faaliyet gösteren bankasının Bank of China olduğunu söyledi. Bank of China’nın 2011 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini temsilcilik ofisinden sürdürdüğünü belirten Şimşek, söz konusunu bankanın sermaye büyüklüğü açısından dünyadaki en büyük bin banka arasında 7’inci sırada yer bulduğunu ifade etti.

“Bankanın ülkemize kurulması Türkiye sektörüne güven göstergesidir.”

Bank Of China’nın dünya düzeninde ilk 500 şirketten biri olduğunu belirten Şimşek, 59. sırada yer aldığını belirtmiştir. Böylesine global düzende önemli bir yere sahip olan bankanın ülkemizde kurulması, Türkiye sektörüne güven duyulduğunun göstergesi olduğunu belirtmiştir. İstanbul merkezli olacak Bank of China, %99,99 oranında sermayesinin sahibi kendi olacak. Geriye kalan %0,01 sermaye oranın sahibi de grup şirketlerinden olan Best Stream, Maxon, Well Ocean, Union Favour olacaktır.

“Türkiye’deki Çin ortaklı 2. kuruluştur.”

Bildiğiniz üzere daha önce Tekstilbank A.Ş. hisselerini devralarak, sektörde faaliyete başlayan ICBC de Çin sermayeli kuruluşlardan biridir. Türkiye’ye BOC’un da girişiyle birlikte bu sayının 2’ye çıkmasıyla birlikte Çin yatırımlarının Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Türkiye’nin yatırım potansiyeli olarak görüldüğünü belirten Şimşek, BBDK’ya sürekli bu niyetle iletişime geçildiğini vurguladı. Ayrıca ekonominin istikrarlı yapısıyla birlikte, yabancı sermayeli bankaların Türk bankacılık sektörüne de ilgisinin arttığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum