Yatırım yapmaya başla!

Dev Bir Vatoz Şeklinde Tasarlanan Deniz Aracı: “Meriens”

Dev Bir Vatoz Şeklinde Tasarlanan Deniz Aracı: “Meriens”

Yaşadığımız yüzyılda geldiğimiz nokta, teknoloji açısından imkansız olarak görülen çoğu gerçeğin ulaşılabilir olduğunu bizlere gösterdi. Geleceğin tasarımlarından biri olarak gösterilen “Meriens” isimli deniz aracı da bunlardan biri. İnsanoğlunun deniz üzerinde seyahat etmeye başladığı ilk günlerde, bir seferde ancak parmakla sayılabilecek kadar yolcu aynı anda taşınabiliyordu. Şimdi ise küçük bir şehir birlikte seyahat edebiliyor. Manta vatozu şeklinde tasarlanan deniz aracı Meriens ise tam 7000 kişiyi aynı anda denizin engin maviliklerinde gezdirebiliyor.

İlk bakışta alışık olmadığımız tasarımıyla bizleri hayrete düşüren Meriens, kapladığı alan açısından da etkileyici niteliklere sahip. Aslında gözlerinizi kapatıp, dev bir vatozun üzerinde denizde gezindiğinizi düşünebilirsiniz. Sanırım insanda bırakacağı etki hemen hemen aynı olacaktır. Aslında bu dev deniz aracı, sadece yolcu gemisi olarak düşünülmemiş. Farklı özellikleriyse gerçek anlamda bilime ve bilinmeyene ışık tutacak nitelikte. Bu özellikler neler mi, gelin birlikte öğrenelim.

İşte karşınızda dev bir vatoz şeklinde tasarlanan çağ ötesi deniz aracı:

Çağ Ötesi Tasarımıyla Dikkat Çeken Deniz Aracı “Meriens”

Çağ Ötesi Tasarımıyla Dikkat Çeken Deniz Aracı "Meriens"Yaratıcısı Jacques Rougerie olan deniz aracı projesinin en dikkat çekici özelliği boyutları ve hayranlık uyandıran şekli! Neden mi? Çünkü dev bir manta vatozu biçiminde tasarlanan Meriens’in uzunluğunun 900, genişliğininse 500 metre olduğu belirtiliyor. Bu rakamlar, dünyanın en büyük yolcu gemisinin uzunluk ölçülerini epey geride bırakıyor. Royal Carribbean imzası taşıyan Allure of the Seas, dünyanın en büyük yolcu gemisi ve ölçüleri 360 metreye 65 metre olarak biliniyor. Aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu görüyorsunuz.

Çağ Ötesi Tasarımıyla Dikkat Çeken Deniz Aracı "Meriens"Diğer taraftan Meriens, tamamıyla bağımsız bir araç olacak şekilde düşünülmüş. Yenilenebilir enerji kaynağı ve sıfır atık üretme kabiliyetine sahip olacak araç, bu özelliğiyle de geleceğin tasarımları arasında gösteriliyor. Kara, deniz ve uzay araçları tasarımlarıyla takdire şayan projeleri olan Fransız yaratıcı, Meriens’in üniversite araştırma gemisi olarak da kullanılabileceğini belirtmiş. Üzerinde 7000 araştırmacı, öğrenci, profesör barındırabilecek olan Meriens’in, uzun soluklu araştırmalar için oldukça uygun göründüğü açıklanmış.

Sonuçta bu araçta sayısız laboratuar, sınıf, yaşam alanı vs. rahatlıkla yer alabilir. İlaveten 7000 kişilik yüzen bir şehir fikri de gayet etkileyici görünüyor. Sonuçta, denize yakın yerlerde yaşamayı seven insanlar için mükemmel bir fikir olan Meriens için, çevreye hiçbir zararı olmayan ve kendi enerjisini üretebilen olağanüstü bir proje denilebilir.

Peki, Meriens projesini siz nasıl buldunuz? Mesela, bu dev manto vatozunun üzerinde yaşayan 7000 kişiden biri olmak ister miydiniz? Yoksa bu proje size fazla mı “yenilikçi” geldi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum