Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank Yatırım Bankacılığı İşini Geri Plana Çekerek Yeniden Yapılanacak

Deutsche Bank bir sürdür kötü giden işlerine karşılık yatırım bankacılığı işinde geri adım atarak, yeniden yapılanma sürecine girecek.
Deutsche Bank Yatırım Bankacılığı İşini Geri Plana Çekerek Yeniden Yapılanacak

Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank, Pazar günü dikkat çeken bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre; küresel hisse senedi satış ve ticaretinden çıkacak, yatırım bankacılığından geri çekilecek ve karlılığını artırmak için kapsamlı bir yeniden yapılandırma planının parçası olarak binlerce kişiyi işsiz bırakacak.

Deutsche Bank, 2022 yılına kadar yaklaşık 75 bin olan küresel personel sayısını 18 bin kişiyi işten çıkararak azaltacak.

18 Bin Kişiyi İşten ÇıkaracakBanka, ayarlanan maliyetleri önümüzdeki birkaç yıl içinde çeyrek bazda 17 milyar Euro’ta düşürmeyi hedefliyor. Alman devin, yatırım bankacılığının kapsamını azaltma kararı, birimin başkanı Garth Ritchie’nin karşılıklı anlaşma ile istifa etmesinden sadece iki gün sonra geldi.

Deutsche, yeniden yapılanma planının 2022 sonuna kadar 7,4 milyar Euro’ya mal olmasını bekliyor. Aynı zamanda Alman bankanın 2019’un ikinci çeyreğinde 2,8 milyar Euroluk net zarar açıklayabileceği tahmin ediliyor. Banka, 25 Temmuz’da ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayacak.

Deutsche Bank’ın denetleme kurulu, yeniden yapılanma planını çözüme bağlamak için Pazar günü bir araya geldiler.

Deutsche Bank Denetleme Kurulu Bir Araya GeldiBankanın CEO’su Christian Sewing, Mayıs ayında yapılan bir hissedarlar toplantısında sert kesintiler yapılacağı konusunda bilgi vermiştir. Sewing, Pazar günkü toplantıda ise bankanın temel dönüşümüne dair geçmiş yıllardan günümüze kadar bir inceleme yaptıklarını söyledi. Deutsche Bank daha önce rakibi Commerzbank ile birleşmek için görüşmeler yapmıştı.

Bu görüşmeler Nisan ayında çökerken, Deutsche tarafından birleşme için yeterli desteğin oluşmadığı belirtilmişti. Alman borç veren bir zamanlar Amerika’nın Wall Street’teki büyük bankalarıyla rekabet etmeye çalışmış, ancak son yıllarda yaşanan mali krizden ve diğer sorunlardan kaynaklanan skandallar, soruşturmalar ve büyük para cezaları ile uğraştı.

Deutsche, Ocak 2017’de ABD Adalet Bakanlığı’nın 2008 mali krizine yol açan ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin satışında yanıltıcı olduuğu iddia edilen yatırımcılar için 7,2 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Deutsche Bank Yanıltıcı Olma İddialarıHaftalar sonra bankaya Rus kara para aklama iddiaları üzerine 630 milyon dolar para cezası kesildi. Bu cezalar, bankanın ABD ve Birleşik Krallık’taki düzenleyicilere faiz oranlarını artırmak için bir programa katıldığı iddiasıyla 2,5 milyar dolar para cezası ödedikten iki yıl sonra geldi.

Deutsche, ABD’de Trump ile olan iş ilişkisi nedeniyle yenilenmiş bir incelemeye girmiştir. Meclis İstihbarat ve Finansal Hizmetler Komiteleri, Trump’ın mali kayıtları hakkında Nisan ayında Deutsche’ye iftira atmıştı. Trump ve ailesi, oturumda mahkeme celbini ezerek konuyu araştırmak istedi. Ancak bir federal yargıç, bankanın finansal belgelerini Demokratlara devretmeye karar verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum