Yatırım yapmaya başla!

3 Yıldır Zarar Açıklayan Deutsche Bank’ın CEO’su Değişti!

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın CEO’su değişti. Alınan karara göre; John Cryan’ın görevi vekillerinden biri olan Christian Sewing’e verildi.
3 Yıldır Zarar Açıklayan Deutsche Bank’ın CEO’su Değişti!

Deutsche Bank’ın CEO’luğuna 2015 yılının Haziran ayında atanan ve kısa süre önce görevden alınabileceği söylentileriyle gündeme gelen John Cryan’ın dönemi resmen sona erdi.

Denetleme Kurulu’nın aldığı karara göre John Cryan’ın yerine vekillerinden biri olan 47 yaşındaki Christian Sewing geçirildi. Görev değişiminin bu ayın sonunda yapılacağı belirtilirken; Sewing’den 3 yıldır devam eden zararı durdurmasının beklendiği söylendi.

Günler önce gündeme gelen John Cryan’ı gözden çıkartan Deutsche Bank yeni CEO arıyor söylentilerinin asılsız olmadığı ortaya çıktı.

John Cryan’ı Gözden Çıkartan Deutsche Bank Yeni CEO Arıyor Söylentileri Gerçek OlduZira Denetleme Kurulu aldığı kararla; 2015’in ortasından bu yana CEO’luk yapan Cryan’ın yerine Christian Sewing’i getirdiğini duyurdu. İlaveten; şirketin bazı kadrolarında daha değişiklik yapıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Deutsche Bank Başkanı Paul Achleitner bu durumu “yeni bir yürütme dinamiğine ihtiyacımız var” sözleriyle açıkladı.

Buna göre; yönetim kurulu üyelerinden Garl Ritchie ile Karl von Rohr şirketin yeni başkanları olarak tayin edildi.

Garl Ritchie ile Karl von Rohr Şirketin Yeni Başkanları OlduBaşkan Paul Achleitner, daha önceki haberlerde anlaşamadığı söylenen John Cryan’a yaptıkları için; “John Cryan bir CEO olarak kısa süre görev yapmasına rağmen başarılı bir gelecek için zemin hazırladı.” sözleriyle teşekkür etti. İlaveten; CFO Marcus Schenck’in de yeni yönetim ekibinde yer almayacağı, kendi kararıyla görevden ayrılacağı açıklandı.

Sonuçta; bankanın son 3 yıldır zarar açıklaması ve itibarının giderek zedelenmesi John Cryan’ın görevden alınmasının temel etkenleriydi.

John Cryan'ın Görevden Alınmasının Nedeni Şirketin 3 Yıldır Zarar AçıklamasıydıDiğer taraftan; John Cryan’ın Deutsche Bank için kayda değer çalışmalar yaptığı da göz ardı edilemez bir gerçekti. Örneğin Cryan; şirkette 97 bin kişi çalıştırdıklarını ve benzer büyüklükteki pek çok bankanın çok daha az çalışana sahip olduğunu belirtmişti. Şubat’ta da 250 çalışanın işine son verildiği açıklanmış, işten çıkarmalara devam edilerek maliyetin azaltılacağı duyurulmuştu.

Fakat Cryan’ın çabaları şirketin durumunu düzeltmek için yeterli olmamış, 2008 krizinin izlerini saramayan Deutsche Bank zarar açıklamaya devam etmişti.

John Cryan'ın Çabaları Sonuç Vermedi Öyle ki 2015’te 8.4 milyar dolarlık yıllık zarar açıklayan dev banka, 2016’da 1.7 milyar dolar ve 2017’de de 610 milyon dolarlık zarar kaydetmişti.

Gerçi John Cryan, şirketin Şubat ayında yaptığı zarar duyurusunda, bu durumu düzeltebilmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu “iki buçuk yıl önce bu görevi aldığımda bankanın bütün potansiyelini gösterebileceği bir konuma getirmeyi hedefledim, fakat bunun 2 ya da 3 yıldan daha uzun süreceği en başından belliydi” sözleriyle dile getirmişti. Fakat görünen o ki John Cryan’ın söylediği sözler de dile getirdiği istek de yeni CEO’nun getirilmesine engel olamadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum