Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank/Öztürk 2019 Sonuna Doğru Enflasyonun %10’lu Seviyelere Çıkabileceğini Düşünüyor

Deutsche Bank'tan Kubilay Öztürk, Türkiye enflasyonuna ilişkin öngörülerde bulunurken, ekonomi için çarpıcı açıklamalar kaydetti.
Deutsche Bank/Öztürk 2019 Sonuna Doğru Enflasyonun %10’lu Seviyelere Çıkabileceğini Düşünüyor

Deutsche Bank’ın Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin Başekonomisti Kubilay Öztürk tarafından Türkiye ekonomisi ve enflasyon rakamları incelendi. Öztürk, Eylül ayıyla birlikte tek haneye inen ve dün açıklanan veriler ile Ekim’de %8,55 seviyesinde kaydedilen enflasyonun Kasım ve Aralık aylarında yeniden %10’lu seviyelere yükselebileceğini öngördü.

Buna rağmen önceki dönemlerdeki gibi zorlu seviyelere görülmeyeceğini aktaran Öztürk, enflasyonun gerilemesine baz etkisi, işlenmiş gıda ile Türk lirasındaki stabilizasyonu gerekçe gösterdi.

Enflasyonda Zorlu Seviyeler GörülmeyecekKasım ve Aralık’ta enflasyonun düşmesine ortam hazırlayan sebeplerin yönünü negatife çevireceğini tahmin eden Öztürk, enflasyonda yeniden %10 seviyelerinin üzerini görmenin muhtemel olduğunu dile getirdi. Yılın özellikle son iki ayında gıda ile ilgili birtakım problemlerin su yüzüne çıktığını ve bu sebeple de yukarı yönlü risklerin kendini gösterdiğini açıkladı.

31 Ekim’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yıl içinde yayımladığı dördüncü Enflasyon Raporu’na değinen Öztürk, bankanın %13.9 olan 2019 sonu tüketici enflasyon tahminini %12’ye revize ettiğini anımsattı. Bu oranı yüksek bulduğunu ifade etti.

Deutsche Bank olarak Türkiye’nin yıl sonu enflasyon tahmini için %10.9 seviyesini belirlediklerini açıklayan Öztürk, TCMB’nin belirlediği seviye olan %12’yi yüksek olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini %10.9Öztürk, enflasyonda tek haneye düşüşü 2020 yılının ilk çeyreğine kadar beklemediklerini ifade etti. Tek haneli rakamları görmek için biraz zaman geçmesi gerektiğini söyleyen baş ekonomist, buna rağmen çok zorlu seviyelerin görülmeyeceğini sözlerine ekledi.

Enflasyon durumuna yönelik açıklamalarının yanı sıra TCMB’den beklentilerini de dile getiren Öztürk, bankanın para politikasını ele aldı. TCMB’nin 12 Aralık’ta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 100 baz puanlık bir indirim için uygun alanı bulunduğunu öne sürdü. Öztürk, 2020 yılının ilk çeyreğinde bankanın faiz oranlarını değiştirmeyeceğini öngördü ve Nisan ayından itibaren yeniden faiz indirim trendini sürdüreceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum