Yatırım yapmaya başla!

Covid-19, İşten Çıkarmaları Yeniden Başlatan Deutsche Bank için Fırsat

Deutsche Bank Mart ayında askıya aldığı işten çıkarmalara yeniden başlayacağını duyurdu. Detaylar şöyle;
Covid-19, İşten Çıkarmaları Yeniden Başlatan Deutsche Bank için Fırsat

Üst yöneticiler bir aylık maaşlarından feragat ederken Alman bankacılık devi yeniden işten çıkarmalara başlıyor.

Bankanın yıllık genel toplantısı için önceden hazırlanmış açıklamasında Sewing, maliyet azaltma programlarını daha çok hızlandırma yönünde karar aldıklarını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Dönüşüm bankamızın geleceği için zorunludur ve sürdürülebilir bir iş modeli için sorumluluk taşıyoruz.”

Çalışan sayısında azalma konusunda ki tartışmalar Mart ayında personel için sıkıntıdan kaçınmak amacıyla askıya alınmıştı.
Deutsche Bank İlk Çeyrek
Kaynak: Deutsche Bank

Personel sayısında azaltma kararı ise 2019’un Temmuz ayında Deutche Bank’ın yeniden yapılanma planı çerçevesinde gelmişti. Buna göre 2022 yılına kadar yaklaşık 75 bin olan küresel personel sayısının 18 bin kişiyi işten çıkararak azaltılacağı açıklanmıştı. Fakat banka, pandeminin küresel çapta sarsıntılara yol açtığı Mart ayında gelecekteki işten çıkarma planlarını erteleyeceğini duyurmuş ve karar takdir toplamıştı.

Bugünkü açıklamada ise küresel personel azaltma planına yeniden başlanacağı bildirildi.

Bununla birlikte yapılan açıklamada Alman bankanın, sağlık krizini daha fazla evden çalışmayı ve video konferansını teşvik ederek maliyetleri daha da azaltmak için fırsat olarak gördüğü aktarıldı. Christian Sewing bankanın sanal yıllık genel toplantısında hissedarlara; “Mevcut kriz durumu bize potansiyel maliyet tasarrufları için yeni fikirler verdi” diyerek şöyle devam etti:

Christian Sewing Açıklama

Koronavirüs kriz kaynaklı karamsar tahminlere işaret eden Sewing, şu anda kimsenin ekonominin ne kadar hızlı toparlanacağını tahmin edemeyeceğini söyledi.

Birçok firma yılın ikinci yarısında iyileşme beklerken dünya ekonomisinin şu anda pandemi öncesi olağan işe dönmekten çok uzak olduğunu dile getirdi. Bankanın dönüşüm planlarına ve 2019 bilançosundan belli olan başarısına atıfta bulunan Sewing, planlandığı gibi işten çıkarmaları uygulamak zorunda kalacaklarını aktardı.

Ayriyeten dönüşümün çalışanların yanında üst düzey yöneticileri de etkileyeceği, onların sayısında da azaltmaya gidileceğini bildirdi.

Alman hisseleri Çarşamba gününe zayıf bir başlangıç yaparken DAX endeksi 149,51 puan veya yüzde 1,38 değer kaybederek 10.669.99 puanda açıldı. Deutsche Bank, üst düzey yöneticilerin maliyetleri düşürmek için bir aylık sabit ücretlerinden feragat edeceği haberiyle düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum