Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank Hisseleri 20 Milyar Dolarlık Rus Para Aklama İddialarıyla Düştü

Deutsche Bank’ın hisseleri, Rus suçlular tarafından parayı batı mali sistemine taşımak için kullanılan programdaki rolüne ilişkin çıkan haberlerin ardından çöktü. Detaylar aşağıda;
Deutsche Bank Hisseleri 20 Milyar Dolarlık Rus Para Aklama İddialarıyla Düştü

Şu aralar Commerzbank ile birleşme görüşmeleri ile gündeme gelen Alman bankasının hisseleri, 20 milyar dolarlık bir Rus kara para aklama olayıyla alakalı bağlantısını içeren haberlerin ardından bugün yüzde 2 civarında değer kaybetti. The Guardian’ın Çarşamba günkü haberinde, bankanın ABD ve İngiltere düzenleyicilerinden gelecek önemli bir ceza eylemiyle alakalı endişeleri kabul ettiği bir iç yazışma yayınlandı.

Raporda, skandalın Deutsche Bank’ın küresel markasını incittiği ve bunun müşteri yıpranması ile piyasa değerinde düşüşle sonuçlanacağı yazıyordu. Deutsche Bank sözcüsü, devam eden soruşturmalar hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da bugün CNBC’ye; “Deutsche Bank, tüm yetkili soruşturmalar için uygun bilgi sağlama taahhüdüne devam ediyor. Anti mali suçlarda çalışan personel sayımızı önemli ölçüde artırdık ve 2015’ten bu yana çalışanlarımızı üçe katladık.” dedi.

Ayrıca 2016’dan bu yana, anahtar kontrol işlevlerini yükseltmek için 700 milyon euro (787.9 milyon $) yatırım yaptıklarını bildirdi.

Deutsche Bank Anahtar Kontrol işlevleri 700 Milyon Euro Yatırım Yaptı The Guardian’ın Deutsche Bank hakkındaki raporuna gelince ise gazete bankanın 20 milyar dolarlık bir Rus para aklama planındaki rolü nedeniyle para cezaları, yasal işlem ve “üst yönetimin” kovuşturmasıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. Zaten banka da iç yazışmaya göre AB ve İngiltere’deki düzenleyicilerden gelecek önemli bir ceza riskinin yüksek olduğunu kabul etti. Skandalın küresel markasın incittiğini ve müşteri yıpranmasına neden olabileceğini kabul eden Deutsche, yatırımcı güveninin azalmasına ve piyasa değerinde düşüşe yol açabileceğini de aktardı.

Sonuçta Deutsche Bank, Global Laundromat olarak isimlendirilen çok geniş bir kara para aklama operasyonu içine sıkışıp kalmıştı.

Deutsche Bank, Global Laundromat Kullanıldı Kremlin’le bağlantısı olan Rus suçlular, eski KGB ve halefi FSB, 2010-2014 yılları arasında parayı batının finansal sistemine taşımak için programı kullanmış, söz konusu miktarın toplam 80 milyar dolara ulaştığı iddia edilmişti. Ağırlıkla İngiltere’de merkezlenmiş paravan şirketler, birbirlerine borç para vermişler ve sonrasında bu devasa uydurma borcu ödememişlerdi. Moldova’daki rüşvetçi hakimler de borcu doğrulamış, Letonya’daki bir banka aracılığıyla milyarlar Moldova ve Baltık’a transfer edilmişti.

Deutsche Bank da yasadışı Rus ödemelerinin AB, ABD ve Asya’ya gönderilmesine izin vererek kara para aklama sürecinde kullanılmıştı.

Deutsche Bank Yasa Dışı Rus Ödemeleri için Kullanıldı Ancak rapora göre Alman bankası, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) hikayeyi Mart 2017’de yayınlayana kadar aldatmacadan habersizdi. Başlatılan soruşturma dahilinde banka, Londra’daki Ulusal Suç Ajansı’na 149 şüpheli etkinlik raporu göndermiş, benzer açıklamalar ABD gibi başka yetkililere de yapılmıştı. Tüm bunların yanında Deutsche, Donald Trump ile olan mali ilişkileri için de inceleme altında. Nitekim geçen ay Deutsche Bank’ın yaklaşık 20 yıl boyunca Trump’a 2 milyar dolardan fazla borç verdiği ortaya çıktı.

Sızan yeni raporda, Deutsche Bank’ın Sovyet bölgesi boyunca ayak izini azalttığı ve artık Moldova, Letonya, Estonya ve Kıbrıs’ta herhangi bir banka ile ilişkisinin bulunmadığı kaydedildi. Banka, Rusya ve Ukrayna’daki ticari faaliyetlerini de azalttığını söyledi. Banka, Danimarka’nın Danske Bankası’nın da dahil olduğu Avrupa’nın en büyük bankacılık skandalındaki rolü için de soruşturma altında.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum