Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank Hisseleri UBS’nin Yorumuyla Rekor Düşük Seviyelerde!

Zorlu dış olaylara ve düşük oranlı ortama işaret eden UBS’nin Deutsche Bank için hedef fiyatını düşürmesi hisseleri rekor alt seviyelere çekti.
Deutsche Bank Hisseleri UBS’nin Yorumuyla Rekor Düşük Seviyelerde!

Deutsche Bank’ın hisseleri, İsviçreli UBS’nin Alman borç veren için değerlendirmesini nötrden sata çevirmesinin ardından yüzde 3 oranında düşerek rekor alt seviyelere ulaştı. Zorlu dış olaylara ve düşük oranlı ortama işaret eden UBS, Deutsche Bank için fiyat hedefini 7.80 eurodan 5.70 euro seviyesine indirdi.

UBS analistleri bugün yayınladıkları notta; “Notu sat’a alçalttık çünkü işletme koşullarının yakın zamanda iyileşmesini beklemiyoruz” diyerek, Alman bankanın dış olaylara karşı savunmasız kalmaya devam ettiğini ve yükselen oranların şu anda uzak bir umut olduğunu aktardı.

Sonuçta yükselen oranlar bankalar için iyidir çünkü böylelikle karlı bir faiz oranıyla kredi verebilirler.

Deutsche Bank Hisseleri UBS’nin Yorumuyla Rekor Düşük Seviyelere GerilediÖte yandan, düşük faiz oranlarının ise bankanın kar elde etme kabiliyetini sınırlayarak marjlar üzerinde baskı yaratabileceği biliniyor. İşte bunun üzerini çizen UBS’nin yorumu, Deutsche Bank’ın yıllık toplantısından sadece birkaç gün önce hisselerinin 6,67 euroluk rekor düşük seviyeye ulaşmasına yol açtı. Burada bir hissedar isyanı olasılığı akıllara geldi. Bu ayın başlarında hissedar danışman grubu Kurumsal Hissedar Hizmetleri (Institutional Shareholder Services) paydaşların yönetime güvensizlik oyu vermeleri için çağrıda bulunmuştu.

Deutsche Bank ayrıca özellikle de Commerzbank ile birleşme görüşmelerinin sona ermesinden sonra yatırım bankacılığı bölümünün düzeltilmesi konusunda yatırımcıların baskısı altındaydı.

Deutsche Bank Yatırımcı Baskısı Altında UBS de hisselerin düşmesinden önce yayınladığı notunda, hisse fiyatlarının tüm zamanların en düşük seviyelerine yaklaştığı, CDS’lerin yüksek ve karlılığın sıkıntılı olduğu şu dönemlerde harekete geçme aciliyetinin yüksek olduğunu savundu. UBS, Deutsche Bank’ın yatırım bankacılığının Commerzbank’la anlaşmada, fonlama maliyetlerini azaltacağından ve genel profili dengelemeye yardımcı olacağından kilit bir lehtar olabileceğini de belirtti.

Neticede Deutsche Bank son birkaç yıldır, ABD Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşmalardan yönetim değişikliklerine, zayıf kazançlardan birleşme spekülasyonlarına varana kadar çeşitli olumsuz haberlerle gündeme geliyordu.

Nitekim Deutsche Bank’ın hisseleri yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 5 azalmış ve hisseler son 12 aylık dönemde yüzde 40, 5 yıllık dönemde ise yüzde 75 oranında düşmüştü. Tüm bunların yanında hisseler, Pazar günü New York Times’ta yayınlanan bir haberden de etkilendi. Haberde Deutsche Bank’ın çalışanlarının Donald Trump’ın işlemlerini federal bir gözlemciye bildirme çağrılarını dikkate almadığı iddia edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum