Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deutsche Bank Ekonomistleri: “Fed Eylül-Ocak Arasında Dört Kez Faiz İndirebilir”

Deutsche Bank ekonomistleri Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) ilerleyen dönemlerde yapacağı dört toplantıda faiz indirimi uygulayacağını öngörüyor.
Deutsche Bank Ekonomistleri: “Fed Eylül-Ocak Arasında Dört Kez Faiz İndirebilir”
Yorum

Ekonomik görünümün derinleştiği şu zamanlarda piyasalar Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 17-18 Eylül’de gerçekleştireceği toplantıdan bir faiz indirimi beklentisine neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Fed Başkanı Powell, bundan sonra genişlemeyi sürdürecek şekilde hareket edeceklerini açıklamıştı.

Fed’e yönelik bir tahmin ortaya atan Deutsche Bank ekonomistleri, bankanın yavaşlayan ABD ekonomisini iyileştirmek amacıyla bundan sonraki dört toplantısında faiz indirimi uygulayabileceğini öne sürdü. Bu öngörüde şu an ve Ocak ayı arasındaki dönemi kasteden ekonomistler, 1 yüzde puanı faiz indirimi olabileceğini düşünüyor.

Daha önce Fed’in Eylül ve Aralık ayları için çeyrek baz puanlık faiz indirimi öngören Deutsche Bank ekonomistleri, aynı tahmini bu defa Ekim ve Ocak ayları için yaptı.

Fed Ekim ve Ocak Aylarında İndirim YapabilirDeutsche Bank ABD’nin baş ekonomisti Matthew Luzzetti ile diğer yetkililer, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının “taşma noktasına” geldiğini ve ülke ekonomisinin bu durumdan oldukça etkilendiğini belirtti.

Ayrıca ABD’nin imalat sanayi güvenine ilişkin veriler, sermaye harcamalarının iyiye gitmemesi ve meydana gelen olumsuzlukların işgücü piyasası ile hizmet sektörünü etkileyebileceğine dair endişelerin artmasıyla bu durumun tetiklendiğini açıkladılar.

Deutsche Bank ekonomistleri ABD ekonomisinin 2019 yılında %1.9 oranında büyüyeceğini öngördü. Bir önceki büyüme tahmini ise %2.0 idi.

ABD Ekonomisi %1.9 BüyüyecekBilindiği gibi ABD ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde %2.1 büyümüştü. Fakat ardından bu veri %2.0 olarak revize edildi. Ülkenin 2020 yılına ilişkin büyüme tahmini ise %2.2 seviyesinden %1.8’e indirildi. Deutsche Bank bununla birlikte 2020’nin ilk çeyreğinde yıllık bazdaki büyümenin %1.1 olacağını tahmin etti.

Diğer taraftan ülkede işsizlik şu an %3.7 seviyesinde bulunuyor ve bankanın ekonomistleri önümüzdeki yıl bu rakamın %4.3’e yükseleceğini düşünüyor. Deutsche ekonomistlerine göre, Fed’in daha gevşek bir politika izlemesine karşın daha yumuşak bir ekonomik büyüme, ticaret gerilimlerinin yarattığı olumsuzlukları dengelemekte para politikasının gücünün sınırlı olduğunu ortaya çıkarıyor.

Bankanın analistleri ayrıca gelecek dönemlerde ekonomik veriler ile risk varlıklarının ABD yönetimini Çin ile ticaret savaşını dindirmeye yöneltecek kadar zayıf olacağını öngörüyor. İki ülke arasındaki kavganın daha da büyümesi durumunda ABD’nin resesyon ile karşı karşıya kalacabileceği ve bununla birlikte Fed’e faizi sıfıra indirme konusunda baskı uygulayabileceği de ihtimaller arasında bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu