Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deutsche Bank Stratejistleri Dolar/TL’de 5,95 Seviyesi için Alımı Tavsiye Etti

Deutsche Bank tarafından Pazartesi günü yayımlanan notta, dolar/TL'de 5,95 seviyesi için "alım tavsiyesi" verildi.
Deutsche Bank Stratejistleri Dolar/TL’de 5,95 Seviyesi için Alımı Tavsiye Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Deutsche Bank stratejistlerinin dün yayımladığı notta dolar/TL’de yukarı yönlü seyre ilişkin alım tavsiyesi verildi. Kurda 5,95 seviyesi için öneride bulan banka stratejistleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen hafta uyguladığı 325 baz puanlık faiz indirimine TL’nin bu duruma güçlü bir performans sergilediği belirtildi. TL ardından tepki olarak kazandıklarının bir kısmını geri vermişti.

Deutsche’in notunda Cumartesi günü Saudi Aramco’ya düzenlenen saldırılar da yer aldı. Saldırıların petrol fiyatlarını etkilemesiyle birlikte TL’nin baskılandığını belirten stratejistler genel anlamda TL’de kısa pozisyon alımını tavsiye ederken, bunun risk-kazanç açısından avantajlı olduğunu belirttiler. Ayrıca söz konusu saldırıların TL’yi negatif etkilediği yine bankanın notunda bildirildi.

Bankanın notunda “TCMB’nin aşırı genişlemesinin, enflasyon dördüncü çeyreğin sonunda geri sıçradığında TL’nin reel faiz desteğini eritmesi riskini öngörmeyi sürdürüyoruz.” ifadesine yer verildi.

Bankanın Notunda Bu İfadeye Yer VerildiBu noktada yüksek faiz oranlarına işaret eden Deutsche Bank, bu oranların ekonomik görünümün kötüleşmesi ve iç-jeopolitik risklere karşı TL’ye tampon görevi gördüğünü öne sürdü. Düşük reel faizlerle birlikte bu iki unsura karşı TL daha hassas olabilir, diyen banka yüksek ve düşük faiz oranlarına yönelik değerlendirmelerini sürdürdü.

Bu konudaki açıklamalarını sürdüren stratejistler, yüksek reel faiz oranlarının cari açık dengesini denetim altında tutma açısından fayda sağladığını, buna karşın düşük reel faiz oranlarının ise tüketimdeki fazlalık sebebiyle cari açığı yeniden artırabileceği öngörüldü.

Deutsche Bank’ın notunda gelişmiş ülke paraları içinde yüksek petrol fiyatlarına karşı en kırılgan para biriminin TL olduğu vurgulandı.

En Kırılgan Para Birimi TLTürk lirasına yönelik değerlendirmelerin sürdüğü notta, Dolar Endeksi (DXY), S&P Endeksi, bakır ve petrole göre göreceli olarak gelişmiş ülkelerdeki (EM) en pahalı para birimi olduğu açıklandı.

Dolar/TL’de 5,95 seviyesi için alım tavsiyesinde bulunan Deutsche Bank; 5,72’yi giriş seviyesi olarak belirlerken, 5,60’ı ise zararı kes seviyesi olarak belirledi.

Diğer taraftan dolar/TL’de dünkü dalgalı seyrin ardından kapanış 5,7294 liradan yapıldı. Bugüne yatay seyirle başlayan kur TSİ 09:47’de 5,7364 liradan alıcı buluyor. Kısa zaman önce 5,85’leri test eden kur, şu an için 5,95’lere uzak görünüyor. Piyasaların izlediği önemli haber akışları ise kurda sert yükselişe ya da düşüşe neden olabiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu