Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank Alman Fintech Deposit Solutions’tan %5 Hisse Aldı

Birkaç ay önce devasa yeniden yapılanma planını açıklayan Deutsche Bank, fintech şirketi Deposit Solutions’tan yüzde 5 hisse satın aldı. İşte detaylar;
Deutsche Bank Alman Fintech Deposit Solutions’tan %5 Hisse Aldı

Temmuz ayında yatırım bankacılığı işini geri plana çekerek yeniden yapılanacağını açıklayan Deutsche Bank, bugün Deposit Solutions isimli Alman finansal teknoloji girişiminden yüzde 5 hisse satın aldığını açıkladı.

Deutsche Bank’ın alımıyla, fintech girişiminin değerlemesinin kamuya açık verilere göre 1 milyar euro seviyesini aştığı söylendi, Böylece Deposit Solutions, Almanya’nın ikinci en büyük fintech girişimi oldu. Ne var ki Deutsche Bank, girişime ne kadar para yatırdığını açıklamadı.

Bu hamle bankanın 18.000 kişinin işten çıkarıldığını görecek olan devasa bir yeniden yapılandırma programının duyurulmasından yalnızca birkaç ay sonra geldi.

Deutsche Bank Yeniden Yapılanmanın Ardından Alman Fintech Şirketinden Hisse Aldı Ayrıca Deutsche Bank-Commerzbank birleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sona ermesinin de üzerine geldi. Deposit Solutions’un yazılımının, perakende bankaların platformlarına tasarruf sağlayan ürünler sunan üçüncü taraf borç verenlere izin verdiği aktarıldı ki bu açık bankacılık olarak bilinen finansal hizmetler sektöründe daha geniş bir eğilimin parçasıydı. Girişim bunun avantajını, tasarruf ürünleri satmayan perakende bankalarının müşterilerine bunları teklif etmelerini sağlamak olarak açıklıyordu.

Şirket, Deutsche Bank dışında Peter Thiel’in girişim fonu Valar Ventures ile özel sermaye şirketi Vitruvian Partners’ı da yatırımcı olarak gösterdi.

Deutsche Bank Deposit Solutions Diğer müşteriler arasında ise Alman merkezli MunchenerHyp, İngiliz bankası Close Brothers ve fintech firması Atom’un yer aldığı kaydedildi. Nihayetinde anlaşma, bankacılık devlerinin fintech alanındaki ilgisinin giderek arttığını bir kez daha göstermiş oldu. Keza HSBC ve Goldman Sachs gibi başka kurumlar da benzer finansal teknoloji girişimlerine para yatırıyorlardı.

Sonuçta gelişen teknoloji ve giderek popülerleşen fintech girişimleri, yerleşik bankacılık şirketlerini dünyanın dört bir tarafında zorluyordu. Kısa süre önce PwC Luxembourg ve Finans için Lüksemburg tarafından yapılan bir çalışma da Avrupa’nın finansal hizmetler sektörünün bozulmadan hayatta kalmak ve rekabet gücünü korumak için Amazon modelini benimsemesi gerektiğini göstermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum