Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank ve Commerzbank Hükümet Destekli Birleşme Görüşmelerine Başlıyor

Almanya’nın köklü finans kuruluşlarından Deutsche Bank ve Commerzbank, uzun süren inişli-çıkışlı görüşmelerin ardından, hükümet destkeli birleşme müzakerelerine başladıklarını duyurdu.
Deutsche Bank ve Commerzbank Hükümet Destekli Birleşme Görüşmelerine Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın dünyaca ünlü finans kuruluşlarından Deutsche Bank ile Commerzbank’ın birleşme haberleri kamuoyunda yer almıştı. Birleşme konusunda müzakere yapıldığı yönde çıkan haberlerin ardından her iki bankanın da borsada işlem gören hisselerinde artış gözlenmişti. Yıllardır süren birleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından ikili hükümet destekli birleşme konusunda görüşmelerin başlanmasına karar verdi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, çalışanlara birleşme konusunun önemini belirttiği bir mektup yolladı.

Christian Sewing, çalışanlarına verdiği bilgilendirmede Almanya ve Avrupa’nın bankacılık sektöründeki konsolidasyonun önemine değinerek, “Bunun şekillenmesinde nasıl bir rol oynamak istediğimizi değerlendirmek zorundayız” ifadesini kullandı. Deutsche Bank’ın liderlerinin iki sorunlu bankayı bileştirerek sağlam bir Alman bankası kurma konusunda yetkililerin isteklerine uyacakları ve bugüne kadar yaşanan sıkıntıları geride bırakacakları bildirildi.

Öte yandan eğer anlaşma sağlanırsa gündeme; siyasi türbülans, yoğun işten çıkarmalar, zayıflayan Avrupa ekonomisi, ABD’nin soruşturmaları ve Başkan Trump ile uğraşma gibi sorunların geleceği yorumlandı. Bunlara paralele olarak kuşkulu ve kaygılı müşterilerin de artacağı belirtildi.

Her iki bankanın yetkilileri de birleşme müzakerelerinin derinleştirilmesine yönelik adımların atıldığını onayladı.

Atılan bu adım sayesinde aylardır süren aylardır devam eden Maliye Bakanlığı ile spekülasyonları ve sahne arkası görüşmeleri sona ermiş oldu. 149 yıllık iki kuruluş bir araya gelirse 2,05 trilyon dolarlık bir varlık meydana gelecek ve bu Avrupa’nın dördüncü en büyük bankasını oluşturacak. Tarafların müşterek piyasa değeri 25 milyar Euro olurken, her ikisi de ulaştıkları zirveden bu yana değerinin yaklaşık %90’ını kaybetti.

Deutsche Bank danışma kurulunda yer alan Jan Duscheck, söz konusu birleşme kararının risklerinden bahsetti.

Jan Duscheck yaptığı açıklamada işçi sendikasının iki bankanın birleşmesine onbinlerce kişinin işsiz kalabileceği ihtimalinden dolayı karşı çıktığını belirtti. Çünkü görüşmeler olumlu geçer ve bir birleşme olursa yaklaşık 30 bin kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor. Diğer yandan hükümetin gerekli istihdam ve maliyet kısıntılarına tahammül göstermeyeceğinin sinyallerini vermesi ile görüşmelerin resmi bir şekilde başlamasına karar verildiği öğrenildi.

Assenagon Asset Management’ın Kredi Portföyü Yönetimi Başkanı Michael Huenseler de daha önce yaptığı açıklamada, birleşme konusunda iyimser olmadığını, altında sağlam bir ekonomik sebep olmadığını ve likidite konusunda herhangi bir endişe olmadığından aciliyetinin bulunmadığını ifade etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum