Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank-Commerzbank Birleşmesi için Tek Yol Devasa İşten Çıkarmalar

Almanya’nın iki bankacılık devi arasındaki birleşme görüşmeleri, haftalardır devam ederken stratejist birleşme için tek yolun devasa işten çıkarmalar olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Deutsche Bank-Commerzbank Birleşmesi için Tek Yol Devasa İşten Çıkarmalar

Mart ayının ortaların da hükümet destekli birleşme görüşmelerine başladıklarını duyuran Deutsche Bank ile Commerbank cephesi için gelen yeni yorum dikkat çekti. Buna göre Deutsche Bank ile Commerzbank’ın anlam ifade etmesinin tek yolunun, iki firmada da yoğun işten çıkarmalar yapmak olduğu söylendi.

Stratejistin yorumu, Salı günü Hollandalı ING’nin potansiyel bir birleşme konusunda Deutsche ile görüşmelere başlamadan önce Commerzbank’a yaklaştığı yönündeki iddiaların üzerine geldi. Piyasaların ING haberlerine tepkisi olumlu oldu ve Commerzbank’ın hisseleri Çarşamba sabahı yüzde 3 civarında artış gösterdi. Ancak Commerzbank da ING de habere ilişkin soruları yanıtlamadı.

İki Alman devinin birleşme görüşmeleri geçen ay başlamış ve sendikaların olası iş kayıpları konusunda endişeleri ile analistlerin birleşmenin yararları hakkındaki sorularını gündeme getirmişti.

Deutsche Bank-Commerzbank Birleşmesi Binlerce Kişi İşsiz Bırakacak Plurimi Investment Managers CIO’su Patrick Armstrong da bugün verdiği bir demeçte; “birleşmenin anlam ifade etmesinin tek yolu, devasa işten çıkarmalardır” dedi. Alman hükümetinin bir sürü iş kaybı yaratacak bir şeyi zorlamak isteyip istemediğinin de düşünülmesi gerektiğini vurguladı. “Hükümetin bazı risklerden kurtulmak için onları bir araya getirmek istediğini düşünüyorum ama beraberinde getirecekleri iş kaybını istediklerini sanmıyorum. Sonuçta bu bankaların çok fazla çalışanı var.” diyerek şöyle devam etti.

“Amerikan bankalarına bakarsanız, iyi durumda olan Avrupa bankalarına bakarsanız, çalışan başına düşen Alman bankalarının kazandığından çok daha fazla gelir ürettiklerini görürsünüz.”

Deutsche Bank-Commerzbank Birleşmesi için Tek Yol Devasa İşten Çıkarmalar Olacak Diğer taraftan Armstrong, ING’nin Commerzbank için mükemmel bir ortak olacağını ancak Almanya’nın en büyük ikinci bankasını bir devralma adayı olarak çekici kılacak tek seçeneğin önerilen işten çıkarmalar olduğunu kaydetti. Bununla birlikte Avrupa bankalarındaki büyük ağırlıklarını ING ile BNP Paribas’a ayrıştırdığının üzerini çizerek şöyle konuştu: “Bunlar nispeten ucuz olan güvenli bankalar, Alman bankaları çok ucuz olan güvenli bankalar değil ve ING ile BNP’nin kalitesini Alman bankalarına daha çok tercih ederim.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum