Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank Commerzbank’la Birleşme Görüşmeleri Yapıyor!

Alman bankacılık devi Deutsche Bank’ın içinde olduğu durumdan kurtulabilmek için Commerzbank’la görüşme yaptığı söylendi. İşte olası birleşme haberinin detayları…
Deutsche Bank Commerzbank’la Birleşme Görüşmeleri Yapıyor!

Almanya’nın iki büyük bankasının birleşme görüşmeleri yaptığı yönündeki haberler dikkat çekti. Buna göre Bloomberg, Deutsche Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Paul Achleitner’in büyük hissedarlarla birleşmeyle ilgili olarak görüşme yaptığını belirtti.

Ayrıca Paul Achleitner’in geçtiğimiz aylarda muhtemel bir birleşmeyle ilgili olarak yetkililerle görüştüğü yönünde iddialar da ortaya atılmıştı. Fakat kaynakların verdiği bilgilere göre; iki banka arasında herhangi resmi bir görüşme yapılmamış ve yakın zamanda bir birleşmenin meydana gelmeyeceği söylenmişti.

Öte yandan; yeni iddialar Paul Achleitner’in Almanya’nın iki zayıf bankasını bir araya getirerek yeni bir banka yaratmak üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Paul Achleitner Commerzbank'la Birleşmeyi DüşünüyorHalihazırda üçüncü stratejik revizyonunu uygulayan ve üç kez CEO değiştiren Achleitner, hem üst düzey hissedarlarla hem de kilit hükümet yetkililerle birleşme hakkında görüşmeler sürdürüyor. Fakat uzmanlar bu birleşmenin ne Deutsche Bank ne de Commerzbank için çözüm getirmeyeceğini düşünüyor.

Örneğin birleşmeyle ilgili yorum yapan; New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi profesörü Roy Smith gibi!

Commerzbank Deutsche Bank Birleşmesi Hakkında Yorum Nitekim Smith görüşünü; “bankalar perakende işletmelerini birleştirebilse, personel sayısını azaltabilse ve ticaret altyapısı da dahil olmak üzere bazı küresel operasyonlarını elden çıkartabilse bile bu zor bir iş” sözleriyle anlatmıştı. Bununla da yetinmeyip Deutsche Bank ile Commerzbank birleşmesi hakkında “bu tıpkı daha sabit durabilmeleri için iki sarhoşu birbirine bağlamak gibi” demişti.

Sonuçta; iki banka arasında henüz resmi bir görüşme olmasa da Paul Achleitner’in yetkililer ve hissedarlarla birleşme üzerine konuştuğu söyleniyor.

Deutsche Bank Başkanı Commerzbank’la Birleşmek için Hissedarlarla Görüşüyor!Fakat hissedarların birleşmeye yanaşmadığı, çünkü bunun hisseleri büyük oranda düşüreceği, sermayeyi artıracağı ve ağır bedelleri olacağı öne sürülüyor. Öte yandan; iki bankanın birleşeceği yönünde haberlerin 2 yıl önce de çıktığını hatırlatalım.

Şu andaki gibi o zaman da kaynakların verdiği bilgilere dayandırılan haberlerde; 2 hafta süren görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı belirtilmişti. Yeri gelmişken; Deutsche Bank gibi Commerzbank’ın da yıllardır finansal sıkıntı çektiğini ve bankayı krizden kurtaracak senaryolar arasında Deutsche Bank’la birleşme ihtimalinden söz edildiğini de ekleyelim. Bakalım zaman, zor durumdaki iki Alman banka için neler gösterecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum