Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank ve Commerzbank Birleşme Görüşmeleri İddiaları Hisselere Olumlu Yansıdı

Deutsche Bank ile Commerzbank’ın birleşme görüşmeleri yaptığı yönündeki haberlerle, hisseler ralli yaptı. Detaylar aşağıda;
Deutsche Bank ve Commerzbank Birleşme Görüşmeleri İddiaları Hisselere Olumlu Yansıdı

Deutsche Bank ile Commerzbank’ın hisseleri, ikisinin birleşme müzakereleri yapmayı kabul ettikleri yönündeki haberlerin ardından Pazartesi günü yükselişe geçti. Hafta sonu yayınlanan pek çok haberde, Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing’in anlaşmaya karşı muhalefetinden vazgeçtiği öne sürüldü.

Buna göre Sewing’in bankanın düşen performansı üzerine gelen yatırımcı baskısı nedeniyle birleşme konusundaki görüşünü gözden geçirmek zorunda kaldığı belirtildi. Hala Commerzbank’ın yüzde 15’ine sahip olan Alman hükümetinin de ülkenin iki büyük borç vereni arasında birleşmeyi desteklediği söylendi. Reuters Berlin’in, borç verenlerin varlıklarının yeniden değerlemesini gerektireceği için milyarlarca euroluk finansal bir açığa yol açsa bile birleşme için kurumları zorladığını bildirdi.

Deutsche Bank’ın hisseleri Pazartesi günü yapılan açılış öncesi işlemlerde yüzde 2’den fazla artarken Commerzbank hisseleri yüzde 4 civarında artış gösterdi.

Deutsche Bank ile Commerzbank Birleşeceğine Yönelik İddialar Yükseliş Getirdi12 aylık süre zarfında, her iki şirketin hisseleri de yüzde 40 seviyelerinde düşüş göstermişti. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan bir bankacılık sektörü kaynağı verdiği demeçte, Deutsche Bank içinde birleşme için çok fazla destek olmadığını dile getirdi. Bu durumu şöyle anlattı: “Genel duygu, birleşmenin iyi bir fikir olmadığı yönünde çünkü Commerzbank söz konusu müşteriler olduğunda sokakta Deutsche Bank’la aynı derecede güvenilirliğe sahip değil ve bu gelecekteki işlemleri etkileyebilir.”

Adı açıklanmayan kaynak başka bir endişenin de Alman hükümetinin Commerzbank’taki hissesi olduğunu, bunun bankanın işlerine hükümetin daha büyük müdahalesi anlamına gelebileceğini aktardı.

Alman Hükümetinin Commerzbank’taki Hissesi Deutsche Bank için Endişe Deutsche Bank ve Commerzbank, haber kaynaklarının yorum isteğine derhal cevap vermedi. Diğer taraftan, olası birleşme iddiaları sektör çapında ilgi uyandırırken bazılarının da harekete karşı tepki göstermesine yol açtı. Assenagon Asset Management’ın kredi portföyü yönetimi başkanı Michael Huenseler CNBC’ye, birleşme konusunda fazla iyimser olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Her şeyden önce benim açımdan sağlam bir ekonomik sebep yok, likidite durumuyla ilgili herhangi bir endişe olmadığından acil bir ihtiyaç yok. Ve dolayısıyla özet, iki bankadan güçlü bir banka yaratıp yarayamayacağınızdır.”

Huenseler ayrıca birleşmenin daha somut hale gelmesinin şirketlerin hisselerinde yükseliş sağlayabileceğini ama bunun uzun ya da orta vadede hiçbir büyük faydasının olmayacağını söyledi.

Birleşme Orta ya da Uzun Vadede Deutsche Bank ile Commerzbank Fayda Getirmez

Bu arada Barclays’in eski Başkanı Gerry Grimstone, bu iki büyük bankanın bir araya getirilmesinin çok fazla sıkı çalışma gerektireceğini dile getirdi. Grimstone birleşme hakkındaki açıklamasını şu sözlerle dile getirdi: “Bence Almanya muhtemelen bir bankacılık şampiyonu istiyor ancak iki büyük bankayı bir araya getirmek zor iş. Bu rekabet için iyi ve bence güçlü bankalara ihtiyaçları var. Eğer onu güçlü bir banka yapacaksa, bu mantıklı olur. Ama az önce de dediğim gibi bunlar kolay şeyler değil.”

Nihayetinde Deutsche Bank Commerzbank’la birleşme görüşmeleri yapıyor şeklindeki haberler uzun süredir gündemdeydi.

 Deutsche Bank Commerzbank Birleşme İddiaları Uzun Süredir Gündemde Küresel finansal krizden bu yana sürdürülebilir karlılığa dönmek için mücadele veren iki bankanın birleşeceğine dair defalarca iddialar ortaya atılmıştı. Yaşanan gelişmeler ise Almanya’nın siyasi destek verdiği yönünde fikir veriyordu.

Hükümet potansiyel birleşme hakkında resmi bir açıklamada bulunmazken Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Deutsche Bank’a toparlanma yolunda siyasi destek vermeye istekli olduğunu belirtmişti. “Deutsche Bank geçmişte bazı sıkıntılara uğradı, ancak temelde sağlam ve iyileşebilir ve bu nedenle soru böyle bir stratejinin detayları nelerdir? CEO, yönetim kurulu ve ilgili tüm insanlarla konuştuğumuz gibi Deutsche Bank’a güveniyorum ve siyasi desteğimi Deutsche Bank’a vereceğim.” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum