Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deutsche Bank CEO’su Yatırımcılara 2022 için Temettü Sözü Verdi

Deutsche Bank CEO'su, şirket hissedarlarının 2020'de temettü bekleyebileceklerini söyledi.
Deutsche Bank CEO’su Yatırımcılara 2022 için Temettü Sözü Verdi
Yorum

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, şirket hissedarlarının 2022 için temettü bekleyebileceklerini söyledi. Nisan ayından bu yana Alman bankacılık devine liderlik eden Sewing, borç verenin son aylarda çok yol kat ettiğini ve hedeflerine ulaşmaya bağlı kaldığını dile getirdi.

Temmuz ayında bankanın 2020’den itibaren hissedarlara 5 milyar euro sermaye iade edeceği büyük bir revizyon planı açıklayan Sewing, plan kapsamında %12.5’lik çekirdek sermaye oranını koruyacağını ve maliyetleri yaklaşık 6 milyar euro azaltacağını da belirtmişti.

Bugünkü açıklamasında Deutsche Bank CEO’su, üçüncü çeyrek sonundaki sermaye oranının iç planlarından daha güçlü olduğunu ve bunun Pazar için sürpriz olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Deutsche Bank CEO 3. Çeyrek Çekirdek Oranı“Dördüncü çeyrek için görebildiğim tek şey, yeniden yüzde 13’ün üzerinde olacağımız ve bu bize 2020 için iyi bir tampon sağlayacak. 2022’den itibaren sermayeyi hissedarlara iade etmek istiyoruz. Bu bizim için önemlidir.” ifadelerini de ekledi.

Sonuçta Almanya’nın en büyük borç vereni küresel finansal krizin başlamasından bu yana mücadele etti. Banka daha yüksek rekabet, yatırım ve ticari bankacılıkta düşük pazar payı, farklı dava masrafları ve çeşitli yönetim değişikliklerinden olumsuz etkilendi ki hisseleri 10 yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 82 oranında düşüş gösterdi.

Deutsche Bank hisseleri, Sewing’in açıklamalarıyla Avrupa borsalarının açılmasının ardından yükseldi.

Deutsche Bank CEO Hedef Açıklaması “Son beş ay boyunca, tüm hedeflere ulaştık hatta bazılarında istediğimizden çok daha iyi işler çıkardık. Banka Temmuz ayında ortaya attığımız planın işe yaradığını gösterdi. Tabii ki faiz oranı ortamı gibi zorluklar var ancak hızla, kararlı bir şekilde hareket ettik ve dolayısıyla olumluyuz.” dedi.

2019 yılının üçüncü çeyreğinde 832 milyon euro net zarar açıklayan bankanın yöneticisi, devam eden yeniden yapılanma programı nedeniyle 2019 yılının tamamı ve dördüncü çeyreğini zarar eden bakış açısıyla rapor etmenin şaşırtıcı olmadığını vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu