Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank 3Ç20’de 182 Milyon Euro Net Kâr Bildirdi

Deutsche Bank yılın üçüncü çeyreğinde 182 milyon Euro net kâr açıklarken, olumsuzlukların etkilerini silmeye başladığını gösterdi.
Deutsche Bank 3Ç20’de 182 Milyon Euro Net Kâr Bildirdi

Almanya’nın en büyük kredi sağlayıcısı olan Deutsche Bank, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 182 milyon Euro net kâr elde ederek, koronavirüs krizini atlatmışa benziyor. Aynı zamanda büyük yeniden yapılandırma planının kazançlar üzerindeki etkileri de azalmış görünüyor.

2020’nin üçüncü çeyrek kârı, geçen yılın aynı dönemindeki 832 milyon Euro net zarara kıyasla 309 milyon Euro oldu.
Deutsche Bank 3Ç20 Finansal Sonuçlar
Kaynak: Deutsche Bank

Vergi öncesi kâr, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 687 milyon Euro’luk vergi öncesi zarara kıyasla 482 milyon Euro düzeyinde gerçekleşti. Net gelirler ise önceki yıla göre faiz dışı giderlerde %10’luk bir düşüşle birlikte yıllık bazda %13 artış gösterdi.

114 milyon Euro’luk zarar beklentilerini aşan banka, önceki çeyrekte hissedarlara atfedilen 77 milyon Euro’luk net zarardan keskin bir iyileşmeye işaret etti. İkinci çeyrekte ayrılan 761 milyon Euro ve birinci çeyrekteki 506 milyon Euro’ya ek olarak, şüpheli kredi karşılıkları toplam 273 milyon Euro olarak açıklandı.

Belirli gelir kalemlerini, dönüştürme masraflarını ve yeniden yapılandırma ile kıdem tazminatını hariç tutan düzeltilmiş vergi öncesi kâr, önceki yılın çeyrekteki 84 milyon Euro’luk zarara kıyasla 826 milyon Euro oldu. Bu sonuçların ana bankadaki kâr artışının yanı sıra Sermaye Tahliye Birimi’ndeki düşük zararlardan kaynaklandığı açıklandı.

Bankanın toplam net geliri, 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki 5,3 milyar Euro’ya kıyasla 5,9 milyar Euro olarak bildirildi.
Deutsche Bank CET1 Oranı
Kaynak: Deutsche Bank

Ortak Sermaye Katmanı 1 oranı, bir yıl önceki %13,4’e kıyasla %13,3 olarak gerçekleşti. Toplam faiz dışı giderler, bir yıl önceki 5,8 milyar Euro’ya karşılık üçüncü çeyrekte 5,2 milyar Euro olarak açıklandı.

Çekirdek bankanın vergi öncesi kârı ise yıllık bazda yaklaşık üç kat artarak 909 milyon Euro’ya ulaştığı açıklandı. Düzeltilmiş vergi öncesi kâr %87 artışla 1,2 milyar Euro’ya ulaşırken, net gelirleri faiz dışı giderlerle bir önceki yıla göre %4 düşüşle %9 büyüdüğü bildirildi.

Yatırım bankası net gelirleri, Sabit Gelir ve Para Birimindeki (FIC) %47’lik büyümenin etkisiyle yıllık %43 artışla 2,4 milyar Euro’ya yükseldi.
Deutsche Bank Yatırım Bankacılığı Karı
Kaynak: Deutsche Bank

Gelir artışının yatırım birimindeki sürekli güçten kaynaklandığı açıklanırken, oranlar net gelirleri yıllık bazda iki kattan fazla arttı. Oluşturma ve Danışmanlık net gelirleri %15 büyüme kaydetti. Gelir gücünün, destekleyici bir pazar ortamı ile birlikte kilit alanlardaki pazar payı kazançlarını yansıttığı bildirildi.

Kurumsal bankanın net gelirleri ise bir önceki yıla göre %5 düşüşle 1,3 milyar Euro oldu. İşletmenin, planın önünde 68 milyar Euro mevduatın yanı sıra bilanço yönetimi ve AMB katmanlandırmasını da kapsayacak şekilde yükselen mevduatın yeniden fiyatlandırılmasıyla faiz oranlarındaki dalgalanmaları önemli ölçüde dengelediği bildirildi.

Ticari bankacılık net gelirlerinin %1 büyüdüğü açıklanırken, küresel işlem bankacılığının net gelirlerinin %8 azaldığı belirtildi. Özel banka net gelirlerinin de yıllık sabit olarak 2 milyar Euro olduğu görüldü. Yatırım ürünlerinde 3 milyar Euro ve 5 milyar Euro net yeni müşteri kredileri dahil olmak üzere hacimlerdeki büyümenin, COVID-19 ve faiz oranı dalgalanmalarının etkilerini dengelediği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum