Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank 3Ç19’da Yeniden Yapılanma Etkisiyle 832 Milyon Euro Zarar Açıkladı

Alman Deutsche Bank, yeniden yapılanma sürecinin etkisine işaret ederek, yılın üçüncü çeyreği için 832 milyon Euro zarar açıkladı.
Deutsche Bank 3Ç19’da Yeniden Yapılanma Etkisiyle 832 Milyon Euro Zarar Açıkladı

Alman borç veren Deutsche Bank, büyük bir yeniden yapılanma planına ağırlık vermeye devam ettiği için bugün yaptığı üçüncü çeyrek açıklamasında büyük bir zarar işaret etti. Banka, piyasa beklentilerini kaçırarak net zarar bildirdi.

2019 yılının üçüncü çeyreğinde 832 milyon Euro net zarar açıklayan banka için Refinitiv’e göre analistler 778 milyon Euro zarar bekliyorlardı.

Beklenti Üstü Zarar Açıkladı2018 yılının üçüncü çeyreğinde 229 milyon Euroluk net kâr bildiren banka, bu yılın ikinci çeyreğinde 3,15 milyar Euro zarar açıklamıştı. Toplam net geliri ise bir önceki yıl 6,2 milyar Euro iken, üçüncü çeyrekte 5,3 milyar Euro olarak gerçekleşti. Finansal gücünün bir ölçütü olan çekirdek sermaye oranı ise bir yıl önce yüzde 14 iken, bu çeyrekte yüzde 13,4 olarak açıklandı.

Toplam faiz dışı giderleri ise bir yıl önce 5,6 milyar Euro iken 2019’un üçüncü çeyreğinde 5,8 milyar Euro olarak bildirdildi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing yaptığı açıklamada, “Bankamızın en kapsamlı yeniden yapılanmasını yirmi yılda başlattığımız halde, dört ana işletmemizde çeyrek dönemde kâr sağladık ve kredi yönetimi ile varlıklarını büyüttük. Dönüşüm, maliyetler ve riskten korunma konularındaki somut ilerleme ile birlikte devam etmektedir. Yüzde 13,4’lük bir CET1 oranı gücümüzün altını çiziyor,” ifadelerini kullandı.

Adeta savaş düzenine girmiş durumda olan Alman borç veren, 2008’in küresel mali krizinden ve sonrasında Euro bölgesindeki borç krizinden bu yana mücadele ediyor. Banka, milyar dolarlık para cezaları, artan piyasa rekabeti, hem ticari hem de yatırım bankacılığında daha düşük pazar payı ile bir dizi yönetim değişiklikleri ile karşı karşıya kaldı.

Bu yılın başlarında, Deutsche Bank işini canlandırmak amacıyla geniş bir yeniden yapılanma planı açıkladı.

Banka Yeniden Yapılanma SürecindeSewing, bankanın küresel hisse senedi işinden çıkacağını, yatırım bankacılığını geri ölçeklendireceğini ve binlerce işten çıkarma yapılacağını söylemişti. Alman banka ayrıca 2022’ye kadar dünya çapında 18 bin işten çıkarma yapmayı planlıyor.

2019 yılının üçüncü çeyreğinin sonunda Deutsche Bank, 89 bin 958 çalışanı olduğunu bildirdi ve bir yıl öncesine göre yüzde 5 düşüş olduğunu açıkladı.

Yatırım bankacılığındaki net gelirler bir yıl öncesine göre yüzde 5 düşerken, özel banka işi de net gelirlerde yüzde 3 oranında bir düşüş ile karşılaştı. Varlık yönetimindeki net gelirleri ise bir yıl öncesine göre yüzde 4 azaldı.

Deutsche Bank; kurumsal, yatırım ve özel bankacılık birimlerinde daha fazla harcama yaptı. Bunlar; kontroller, teknoloji ve dahili hizmetler için daha yüksek harcamaları içeriyordu. Bu arada, yönetim altındaki varlıklar üçüncü çeyrekte 754 milyar Euro’ya yükseldi. Bu rakam, bir yıl öncesine göre yüzde 9 artış gösterdi. Deutsche Bank’ın hisseleri de bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 16 düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum