Paylaşım
in G+

Gelirlerinde Aşırı Düşüş Yaşayan Deutsche Bank Personel Azaltmaya Yöneliyor!


 

Alman bankacılık devi Deutsche Bank, 2018’in ilk çeyrek sonuçlarında düşen geliri nedeniyle personel azaltmaya gidiyor. Detaylar aşağıda;

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, 2018’in ilk çeyrek sonuçlarıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Zira bankanın net karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 79 oranında azalarak 120 milyon euroya düştü.

Kaldı ki analistlerin tahminlerine göre rakamın 379 milyon euro olması gerekiyordu. Beklentilerin çok altındaki net karın yanında; Deutsche Bank’ın gelirinin de % 5 oranında azaldığı ve 7 milyar euro olduğu belirtildi.

2018’in Ocak – Mart döneminde yatırım bankacılığı bölümünün gelirleri de % 13 oranında azalarak 3.8 milyar euroya düştü.

018’in Ocak – Mart Dönemi Deutsche BankNeticede; yılın ilk çeyreğindeki bilançosuyla sert bir düşüş içerisinde olduğunu gösteren Deutsche Bank; ABD’deki bazı faaliyetlerini sonlandıracağını, maliyeti azalmaya gideceğini açıkladı. Bunu yapmak için de Deutsche Bank’ın personel sayısında ciddi anlamda küçülmeye gideceği ifade edildi.

İşten çıkarmalarda daha çok ABD ve Asya’ya odaklanacak olan Deutsche Bank; daha önce de personel sayısını azaltacağını duyurmuştu.

Deutsche Bank İşten Çıkarma Yapacak Konuyla ilgili konuşan ve son 6 yılda bankanın 6. CEO’su olarak göreve getirilen çiçeği burnunda yönetici Christian Sweig, kaybedecek zamanın olmadığını ve hemen harekete geçileceğini dile getirdi. Sonuçta; Alman bankacılık devi son yıllarda mali problemler ve işçi çıkarmalar ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Zaten 3 yıldır zarar açıklayan bankanın eski CEO’su John Cryan’ın görevden alınmasının nedeni de şirketin hala toparlanamamasıydı.

 John Cryan Yerine Christian Sweig Getirildi Ayrıca Cryan’ın şirketin yatırım bankacılığı bölümüyle ilgili Deutsche Bank’ın CFO’su James von Moltke ile tartıştığı, Moltke’nin yanında başkan Paul Achleitner’la fikir ayrılığı yaşadığı söylenmişti. Buna ek olarak; Cryan da işçi sayısının azaltılması gerektiğini savunmuş ve yönetimde olduğu sürece birkaç kez personelin azaltılacağını açıklamıştı.

Öte yandan; 2018’in ilk çeyrek sonuçları koltuğu yeni devralan Christian Sweig’i pek etkilemez ama bir sonraki bilanço Sweig’in şirkette neler yapabileceği konusunda fikir verecek diyebiliriz.

Sonuçta; görev John Cryan’dan alınırken Sweig’in 3 yıldır devam eden zararı durdurmasının beklendiği söylenmiş, Cryan’ın kendisine bıraktığı şirketin itibarını yeniden yükseltmesi istenmişti. Yeri gelmişken; Sweig’in yanında bankanın COO’sunun değiştirildiğini de belirtelim. “Yeni bir dinamiğe ihtiyacımız var” diyen Başkan Achleitner; Kim Hammonds’un COO görevini Frank Kuhnke’ye devredeceğini açıklamıştı.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı