Yatırım yapmaya başla!

Detroit Flying Cars’ın Uçan Arabası Amacına Ulaşamadan Yere Çakıldı!

Amerikalı şirket Detroit Flying Cars'ın uçan otomobili belirlenemeyen bir nedenden dolayı kaza geçirdi!
Detroit Flying Cars’ın Uçan Arabası Amacına Ulaşamadan Yere Çakıldı!

Uzun süredir araba dünyasında neyi bekliyoruz diye sorarsak; gökyüzünde dolaşan otomobiller cevabını çokça alacağımızı umuyoruz! Filmlerden başka bir yerde görmediğimiz bu araçların ilk seri üretimi Pal-V tarafından yapılmıştı. 7 yıllık bir uçuş Ar-Ge süresi sonrasında “artık satın alabilirsiniz” denilmişti. Öte yandan 5 yıllık bir zaman zarfında onlarca şirket gökyüzü otomobilleri için yoğunlaşmıştı.

O isimlerden en dikkat çekeni de Volante Concept ile Aston Martin olmuştu. Şimdiki haberimiz biraz üzücü. Detroit Flying Cars’ın geliştirdiği WD-1 Prototip‘in testler sırasında yere çakıldığı söylendi. Bakalım haberin detaylarında nelere yer verilmiş…

Kaza, Michigan’daki Willow Run Havalimanı’nda gerçekleşmiş.

Alınan bilgilere göre uçan arabanın neden düştüğü bilinmiyor. Nispeten yeni bir şirket olan Detroit Flying Cars‘ın geliştirmede bazı hatalar yaptığı söyleniyor. Ulaşılamayan bilgiler, ulaşılandan daha fazla!

Zira tek bir sürücü ile havalanan otomobilin ne kadar yükseğe çıktığı ve ne kadarlık bir hızla aşağıya düştüğü bilinmiyor.

Pilot’un adı ve durumundan bile kimsenin haberi yok. Bilinen, kaza geçiren kişinin Michigan Üniversitesi hastanesine götürüldüğü.

Görüntülere bakılırsa iniş takımlarında bir sorun çıktığı gözüküyor.

Mantık ve görüntülere bakılırsa; uçan otomobil bir şekilde çıkışını tamamlamış ama iniş sırasında lastiklerin açılmayarak burun üstüne sürterek gittiğini düşünüyoruz.

Kazayı farklı açılardan düşündüğümüzde; mesela yukarıda motorları bozuldu ve yere doğru yönlendi. O zaman prototip karoserinin daha fazla hasar aldığını görürdük.

WD-1’in özelliklerini de sizlerle paylaşalım.

WD-1, karbon fiber konstrüksiyon bir gövdeye sahip. Kanat açıklığı 7.9 metre. Uçan araba modeli iki modda çalışıyor. Birincisi uçak ikincisi otomobil. Uçak modunda 101 ps bir motor çalışıyor. Yerleşik aküler araca 643 km menzil sağlıyor.

Havada 200 km/h sürate çıkabiliyor. Araba moduna geçtiğimizde WD-1, 54 ps’lik bir elektrik motoruyla hareket ediyor. Sadece elektrik modunda 80 km yerde uçan aracınızı sürebileceksiniz.

Federal Havacılık İdaresi kazayı şu anda araştırıyor. Uçan araba kazası biraz korkutucu gelse de aslında bazı şeylerin normal olduğunu söylemek istiyoruz.

Bulunduğumuz ve geçmiş senelerde otonom araçlara dair birçok haber yapmıştık. En çok Uber-Volvo XC90 aracının bir bisikletli bir kadını öldürmesi gündem sarsılmıştı. Uber ise “bizler bazı gelişme ve yanlış giden şeyleri kazalarla öğreniyoruz” demişti ve tepki çekmişti.

Reel açıdan olay kötü ancak geleceğe hazırlanan otomobillerdeki en ufak sistem hatası daha çok felakete yol açmamanın düzenini kurmak istiyorlar. O da yanlışları düzelterek olur! Konu hakkında sizin yorumlarınız ne olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum