Yatırım yapmaya başla!

Detroit Electric Haklarını Aldığı Aston Martin Vanquish’in Parasını Ödeyemedi!

Aston Martin'in Vanquish hakları için hangi firmayla anlaşma yaptığı ortaya çıktı.
Detroit Electric Haklarını Aldığı Aston Martin Vanquish’in Parasını Ödeyemedi!

Aston Martin’in bir süre önce Vanquish modelinin önceki neslinin fikri mülkiyeti için anlaşma yaptığı şirketin sırrı çözüldü. Sırrı çözüldü dememizdeki sebep ise İngiliz firmanın kiminle anlaşma yaptığı bilinmiyordu. Tahminler vardı ancak kimin premium modelin haklarını alabileceği tam olarak kestirilememişti.

Auto News‘in yer verdiği haberde bunun elektrikli araç üreticisi Detroit Electric olduğu açıklandı. Alış veriş garip gelse de firmalar arasında her zaman bu tip araçlar üzerinden ticaret yapılabilir. İşte detaylar;

Yapılan anlaşma pahalı olup, uzun süredir Detroit Electric’in Aston’a baskı yaptığı aktarıldı.

Amerikalı şirketin gönderdiği teklif sonrasında hemen imzaların atılarak ne kadarlık bir ödeme yapacağı konuşulmuş. Şirketler arasındaki bu model hakları satımı adına 24 milyon dolarlık bir rakamdan söz edildi.

Meblağın peşin olarak değil, yıl içerisinde taksitler şeklinde Aston Martin’e gönderilmesi kararı alınmış. Denilene göre 6 milyon dolar taksitler şeklinde Detroit Electric’in ödeme yapma kararı alınmış.

İşin aslı Detroit Electric hakkında bu zamana kadar duyduğumuz birkaç aktivite dışında hakkında çıkan bir haber yok. 2013 yılında Lotus merkezli SP:01 elektrikli spor otomobil üretimi yapıp, onun dahi kaç adete üretildiği bilinmiyor.

2017 yılında da Tesla’nın modellerine rakip olacak sedan, spor otomobil ve SUV araç yapacağını söylemesiyle varlığını sürdürdüğünden haberimiz olmuştu.

Aston Martin’in model alıcısının kimliğini açığa vurmadan önce çoğu kişi bunun Geely ya da Morgan olduğunu düşünüyordu. İşler istenildiği gibi gitmeyerek Detroit’in 24 milyon dolarlık model mülkiyeti parasını ödemediği söylendi.

Anladığımız kadarıyla 1 milyon dolar Aston Martin’e gönderilmiş ve ondan sonra geriye kalan para hakkında bir eylem yapılmamış. Detroit Electric’in bu işe neden girdiği ve Vanquish üzerinden çalışma yapmak istemesine kimse bir yorum yapmadı.

Sonuç olarak milyon dolarlık anlaşma iptal oldu ve anlaşmanın bozulması nedeni ile de İngiliz marka kiminle olmak üzere anlaşma şartlarını açığa vurmuş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum