Yatırım yapmaya başla!

TİM ve Ticaret Bakanlığı Ev Sahipliğinde Düzenlenen Design Turkey Ödülleri Dağıtıldı

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin bu yıl sekizincisi dağıtılırken, TİM Başkanı Gülle tasarımın markalaşmadaki önemine vurgu yaptı.
TİM ve Ticaret Bakanlığı Ev Sahipliğinde Düzenlenen Design Turkey Ödülleri Dağıtıldı

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen Design Week Turkey 2019’un bu yıl sekizincisi düzenlendi. Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına destek olmak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu.

286 tasarımın değerlendirildiği yarışmada 13 kategoride, toplamda 62 ödül dağıtıldı. Önceki gün etkinlik hakkında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, 100 bin katılımcı beklediklerini söylemişti. Amaçlarının ise iş hayatına yeni girecek gençler için farkındalık oluşturmak olduğunu belirtti.

İsmail Gülle, dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefine ulaşmak için atılacak adımlardan bahsetti.

Tasarımın ÖnemiBu hedef için öncelikle sürdürülebilir ihracat yaratılması gerektiğini söyleyen Gülle, aynı zamanda katma değeri yüksek ürünlerin tespit edilmesi gerektiğini vurguladı. Bunun için de marka tasarımının mutlaka olması gereken bir ayrıntı olduğunu ve ülkemizden daha fazla tasarımcı çıkması gerektiğini söyledi.

Düzenlenen bu yarışma ile akademisyen, girişimci, sanayici ve öğrenci olmak üzere yaratıcı gücü olan herkesi bir araya getirerek özgün tasarımları desteklediklerini aktardı. Önümüzdeki yıl ise tasarım ekosisteminde yer alan herkesi bir çatı altında toplayıp, İstanbul’u önemli küresel tasarım markası haline getirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Tasarımın hayatın her alanında olan bir kavram olduğunu söyleyen Gülle, Ticaret Bakanlığı ile birlikte gelenekselleşen bir işe imza attıklarını açıkladı. Tasarımı bir kültür haline getirmek için sürekli çalıştıklarını, son 27 yılda 250’den fazla tasarım yarışması düzenlediklerini söyledi.

Bu yarışmaların sektörün yaratıcı gücünü artırdığını, dereceye giren tasarımcıların Türkiye’yi uluslararası alanda temsil ettiğini dile getirdi. Ayrıca bu tasarımlara Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da destek verdiğini ekledi.

Türkiye’de 7 bin 329 kişinin çalıştığı, 352 tasarım merkezi bulunuyor.

Design Turkey Ödülleri 24 ilde faaliyet gösteren bu merkezlerde yapılan çalışmaların meyvesinin toplanmaya başladığını söyleyen TİM Başkanı, bugüne kadar 371 patent alındığını açıkladı. World Design Rankings’in hazırladığı dünya sıralamasında Türkiye’nin çeşitli alanlardaki tasarımlarda 7. sırada yer aldığını ve bunun gurur verici bir başarı olduğunu söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da etkinlikte İsmail Gülle’ye eşlik etti. Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2019’da; Aslı Ökmen, Tamer Yüksek, Fulden Topaloğlu, Fatih Özger, Şenol Duman, Fatih Özger ve Şenol Duman gibi isimlere ödülleri takdim edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum