Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremzedelere Kapılarını Açan Otellerden Vergi Alınmayacak

Depremzedelere kapılarını açan oteller için yeni bir karar alındı. Otellerden vergi alınmayacağı, giderlerin faturalandırılmasının değişeceği açıklandı.
Depremzedelere Kapılarını Açan Otellerden Vergi Alınmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem felaketinin dokuzuncu gününde depremzedelerin barınma sorunu için öğrencilerin çıkarıldığı yurtlara afetzedelerin yerleştirilmesi kararı gündemde yerini korurken, kapılarını depremden kurtulan vatandaşlara açan oteller için yeni bir karar alındı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, deprem bölgelerinden gelen vatandaşların barınma hizmetleri için otellerden katma değer vergisi (KDV) ile konaklama vergisinin alınmayacağını duyurdu.

Ayrıca turizm tesislerine alınan depremzedeler için yapılan harcamaların gider olarak gösterileceği bildirildi.

Alınan kararda, işletme sahiplerinin depremzedeler için yaptığı her türlü mal ve hizmeti faturalandırması gerektiği ve bedelsiz verilen konaklama hizmetlerinden vergi kesintinin yapılmayacağı şöyle ifade edildi:

“İl AFAD müdürlükleri koordinasyonunda ilgili konaklama tesislerince depremzedelere verilecek olan bedelsiz barınma hizmetlerinin, afetin getirdiği olağanüstü şartlardan doğan bir zorunluluk gereği bedelsiz verileceği anlaşıldığından, bu hizmetlerde, emsal bedelin sıfır (bedelsiz) olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.”

GCM Yatırım Banner

Depremden etkilenen 10 ildeki vatandaşlar için verilecek bedelsiz barınma hizmetlerinde düzenlenecek faturaların açıklama kısmına “6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremden etkilenen 10 ildeki vatandaşlara verilen bedelsiz barınma hizmetleri” ibaresinin yazılmasının gerektiği aktarıldı.

Barınma hizmet bedelinin “sıfır” olarak gösterileceği ve bu ibarenin, otel işletmecilerinin harcama gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak görüleceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.