Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deprem Tatbikatı Günü Geldi: AFAD Herkese Bildirim Gönderecek

İçişleri Bakanlığı ve AFAD tarafından yapılan plan çerçevesinde bugün cep telefonlarına mesaj gönderilecek ve deprem tatbikatı düzenlenecek.
Deprem Tatbikatı Günü Geldi: AFAD Herkese Bildirim Gönderecek
Yorum

Bugün 12 Kasım 1999 tarihinde Düzce’de gerçekleşen 7.2’lik depremin yıl dönümü ve ülke genelinde bir ilk gerçekleştirilecek. İçişleri Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından saat 18:57’de büyük bir tatbikat yapılacağı duyurulmuştu.

Tatbikat kapsamında milyonlarca vatandaşın cep telefonuna AFAD tarafından mesaj gönderilecek. Eş zamanlı olarak televizyon ve radyolardan anons geçilecek. Tatbikat ile ilgili AFAD Başkanı  Yunus Sezer açıklamalarda bulundu. 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümü kapsamında, saat 18.57’de ülke genelinde deprem tatbikatının yapılacağını söyledi.

Böyle bir tatbikatın ülke genelinde ilk kez uygulanacağını belirten Sezer, ‘çök, kapan, tutun’ hareketinin gerçekleştirileceğini kaydetti. Sezer korku ve panik yaratmamak amacıyla siren sistemini kullanmayacaklarının altını çizdi.

Bildirimler Hangi Yollardan Gönderilecek?

Bunun yerine SMS bildirimi, Hayati Uyarı Bildirimi, cami ve belediye hoparlörlerinden, televizyon ve radyo kanallarından bilgilendirmeler ile vatandaşlara ulaşılacağını sözlerine ekledi. AFAD Başkanı Sezer tatbikata ilişkin tüm duyuruların yapıldığını belirterek, herkesin, nerede bulunursa bulunsun tatbikata katılmalarını istediklerini söyledi.

Sezer tatbikat anında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda “çök kapan tutun” hareketinin yapılması gerektiğini belirterek, “Uzmanlarımız ve eğitimcilerimiz, tatbikattan elde edilen verilerle ‘ne eksiklerimiz var, uygulamada nelerle karşılaşıyoruz’ analizini yapacak. Ona göre yol haritamızı takviye ederek, güçlendirerek devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu