Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Hisseleri Çakıldı! Borsanın Genelinde Satış Hakim

Günlerdir tavan fiyattan işlem gören demir çelik ve çimento hisseleri bugün keskin satışlarla karşılaşınca, devre kesiciler art arda çalıştı. BIST 100 endeksi negatif bölgeye geçti.
Deprem Hisseleri Çakıldı! Borsanın Genelinde Satış Hakim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından Borsa İstanbul’un hemen kapatılmaması büyük tartışmalara yol açarken, bir haftalık ara sonrası gerçekleşen genel tablo tansiyonun iyice tırmanmasına yol açtı.

Deprem nedeniyle yıkılan binlerce binanın yerine yenilerinin yapılması için konut seferberliği başlatıldı. Bu durum ise demir-çelik ve çimento gibi sektörle doğrudan bağlantılı olan şirket hisselerinin yükselmesini sağladı.

Yaklaşık bir haftadır tavan fiyattan işlem gören ve deprem hisseleri olarak nitelendirilen bazı paylara olan talep, sosyal medyada yatırımcılar arasında gözle görülür bir gerilim yaşanmasına sebep oldu.

Bir kesim hiçbir işlem yapmayarak depremzedelerin yanında olduğunu gösterirken, diğer taraftan bu durumu fırsat bilen yatırımcıların artan risk iştahı dengeleri bozdu.

Bugün itibarıyla ise söz konusu hisseler tavan serisine son vererek çakıldı. Piyasada işlem hacmi yüksek olan hisselerdeki sert düşüş BIST 100 endeksinin de kayba geçmesine yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Çimento Hisselerinin Çoğu Devre Kesti

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Taş, toprak ve çimento hisseleri bir haftadır her gün yüzde 10 artış göstererek, BIST’in en çok kazandıranları arasında yer aldı. Birçok analist, yatırımcıları deprem hisselerine dair dikkatli olmaları konusunda uyarıyordu.

Nitekim beklenen oldu ve bugün neredeyse hepsi seansın başlamasıyla birlikte devre kesti. Saat 14.30 itibarıyla Afyon Çimento, Batıçim, Batısöke, Akçansa, Bursa Çimento, Çimsa, Çimbeton, Göltaş, Konya, Nuh ve Oyak Çimento ile Niğbaş Niğde Beton yüzde 10 ekside.

BIST taş, toprak endeksi (XTAST) yüzde 9,4 ekside işlem görürken, bileşenlerinden sadece Doğusan Boru yüzde 2,58 ile artı yönde hareket ediyor.

Daha az oranda kaybın yaşandığı hisseler arasında Ege Seramik, Kütahya Porselen ve Uşak Seramik yer alıyor.

Metal Ana Hisselerinde de Kayıplar Hızlandı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Demir-çelik hisselerinin yer aldığı metal ana endeksi (XMANA), yüzde 7’den fazla geriledi. Bileşenlerinden en kötü performansı göstererek taban yapanlar arasında Çuhadaroğlu Metal, İskenderun Demir Çelik, İzmir Demir Çelik, Kardemir, Tuğçelik ve Yükselen Çelik yer alıyor.

Borusan Mannesman yüzde 4, Burçelik yüzde 5,72, Çelik Halat yüzde 5,78, Çemaş Döküm yüzde 5,5, Demisaş Döküm yüzde 2,62, Döktaş Dökümcülük yüzde 2,70 ve Sarkuysan yüzde 2,05 değer kaybıyla işlem görmekte.

Söz konusu hisselerdeki kayıplar borsanın genelinde satış işlemlerinin artmasına sebep olurken, BIST 100 endeksi yüzde 1,5’e yakın düşerek 5.084 puana kadar geriledi. Açılışı 5.163 seviyesinden yapmıştı. Sektör endekslerinin büyük kısmı negatif yönlü hareket ederken bankacılık yüzde 1,11 oranında artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.