Yatırım yapmaya başla!

Denizbank 14,6 Milyar Liraya Emirates NBD’ye Satıldı

Bu yılın Ocak ayında görüşmeleri başlanan Denizbank'ın satış işlemi tamamlandı. Türk bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan Denizbank, Dubaili Emirates NBD'ye satıldı.
Denizbank 14,6 Milyar Liraya Emirates NBD’ye Satıldı

Bir süredir satış görüşmeleri süren Denizbank’ın yeni sahibi belli oldu. Sberbank, Denizbank’ın Körfez’in en önemli bankalarından biri olan Emirates NBD‘ye 14,6 milyar liraya (3,2 milyar dolar) sattı.

Yapılan açıklamada Sberbank’ın, Denizbank A.Ş.’deki %99,85 hissesinin Emirates NBD’ye satması konusunda kesin anlaşmaya varıldığı bildirildi. İki taraf arasındaki satış görüşmeleri bu yılın başında başlamıştı.

Yapılan satış işleminin ardından, Sberbank’ın Denizbank’ta bulunan hissedarlığı sona erecek.

Sözleşme kapsamında yapılan açıklamada, 14,6 milyar lira olan tutara ek olarak Emirates NBD’nin 31 Ekim 2017 tarihi ile kapanış tarihi arasındaki dönem için devir bedeli üzerinden Sberbank’a faiz ödeyeceği bildirildi. 31 Ekim 2017 tarihinden işlemin kapanış tarihine kadar sürecek olan dönemde elde edilecek karın, Emirates’in hesabına yazılacağı ifade edildi. Yine devir işlemleri anlaşmasına göre; işlemin kapanışıyla birlikte Emirates NBD’nin geçmişte Sberbank tarafından Denizbank’a verilmiş olan sermaye benzeri kredilerin de sahipliğini üstleneceği söylendi.

Emirates NBD grubu CEO’su Shayne Nelson, söz konusu anlaşmanın ilk yıldan itibaren kendilerine değer katacağını belirtti.

Denizbank’ın Türk bankacılık sektöründe iyi yönetilen ve önde gelen bir kurum olduğunu ifade eden Nelson, satın alma bedelinin kendileri için makul bir düzeyde olduğunu söyledi. Dubai merkezli olan kuruluş, Orta Doğu’nun en büyük bankaları arasında yer alıyor ve son verilere göre 7 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Sberbank CEO’su Herman Gref ise bankanın yönetim ekibine 2012 yılında devraldıklarından bu yana çok önem verdiklerini, söz konusu satış işleminin Sberbank Grubu’nun uluslararası stratejisindeki değişiklik sonucunda ortaya çıktığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum